Німецькі енергозберігаючі технології у тваринництві

20 Мар

Тоді як на загал іноземні інвестори не поспішають вкладати кошти у тваринництво в Україні, німецькі підприємці бачать перспективи у свинарстві й інвестують мільйони євро у свинокомплекс на Полтавщині.

Німецька компанія, що спеціалізується на будівництві «енергозберігаючих свинокомплексів для регіонів з континентальним кліматом», зводить під Полтавою сучасний свинокомплекс. Потужність його виробництва складе близько тридцяти тисяч голів відгодівлі на рік. У цей комплекс фірма Haka вкладає 14 мільйонів євро. У компанії упевнені: справа вигідна, а досвід з будівництва і свинарства, здобутий у зоні континетального клімату на «кордоні» між Баварією і землею Баден-Вюртемберг, дуже підходить Україні, де клімат такий самий.

Представник Haka у Східній Європі Олег Ганжа розповів DW, що нині Україна та Бразилія — найбільш придатні для прибуткового свинарства країни. Він пояснює, чому німецька фірма вирішила інвестувати у власне виробництво: «Цікавить не тільки продаж товарів та послуг, а ще й трансфер багаторічного досвіду і знань для українських свинарів». За словами Ганжі, у фірмі очікують, що інвестиції окупляться протягом близько чотирьох з половиною років. Він наголошує: нині собівартість свинини в Україні дуже висока (близько 1,5 євро за 1 кг живої ваги), а у фірми є технології, за якими собівартість буде близько одного євро.

Взірцевий досвід для українців

Якщо говорити про технології у свинарстві, починаючи від племінної справи і закінчуючи годуванням, утриманням, то Німеччина і Данія ідуть попереду України, відзначає директор Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Володимир Лапа. В інтерв’ю DW він пояснив, що українське сільське господарство втратило динаміку розвитку після реформування в 90-х роках і наздогнати країни, які продовжують розвивати сектор, нелегко: «Компанії звідти приходять з вже напрацьованими технологіями і можуть успішно працювати на українському ринку». За оцінкою фахівця, ціни на свинину на українському ринку все ще є дещо вищими, ніж у «свинарських» країнах ЄС, а інвестор, що має власний капітал і може залучати його на закордонних ринках, має переваги над українськими сільгосппідприємствами. Адже ті змушені кредитуватись під 20-25 річних відсотків.

Тим часом у Німецькому аграрному центрі, що влаштовує курси для фахівців сільського господарства в Україні, упевнені: таке прогресивне підприємство слугуватиме й освітній меті. Співробітниця центру Марія Ярошко каже, що зведення сучасного свинокомплексу дозволить охочим відвідати німецьке підприємство, не виїжджаючи з України, і переконатись, що можна реалізувати такий високорентабельний проект. «До центру звертаються багато підприємств у пошуках нових технологій. Німецький досвід, якість продукції, а також адаптація технології до кліматичних умов — вже багатообіцяюче».

Енергозбереження як пріоритет

Керівниця проекту GIZ в Україні «Енергоефективність у будівлях» Кристіана Гаґенедер запевнила DW, що енергозбереження у будівництві набуватиме у майбутньому в Україні все більшої ваги. Адже за рахунок таких технологій можна не лише економити енергію, але й самі будівлі слугуватимуть довше. Серед тих факторів, які роблять будівлі енергоефективними, вона називає «ноу-хау» планувальників, якісні будівельні матеріали та будівельні конструкції (ізоляція фасадів з високим рівнем збереження тепла, вентиляція з рекуперацією тепла). Чимало зі згаданого використовують і під час будівництва свинокомплексу на Полтавщині.

Представник Haka Олег Ганжа каже, що зберігатимуть енергію за рахунок рекуперації тепла (теплообмінники), утеплених надшироких капітальних свинарників, енергоекономних вентиляторів, а ще облаштують комбіновану помірну та інтенсивну систему припливної вентиляції, нижню та верхню витяжку повітря, енергоефективний мікроклімат «Є-соляр/Аква-соляр». Фахівець уточнює, що ці технології відомі вже 20 років і добре працюють у південній Німеччині, де клімат схожий на український.

Звичайно, зізнається представник фірми Haka, інвесторам вже довелося зіткнутися і з певними труднощами: «На жаль, дозвільна документація та різні узгодження забирають багато часу та зусиль, що деколи пригальмовує швидкість виконання будівельних робіт. Тим не менше, залишаємось оптимістами і першу чергу свинокомплексу плануємо ввести у експлуатацію уже влітку 2013 року. Перспективи свинарства в Україні дуже великі, вони переважають все і ми плануємо тут працювати довгостроково».

Перепост: DW