Український ринок біоенергетики потребує нових учасників

18 Дек

На ринку біоенергетики України є суттєвий простір для нових гравців і потреби громад у підвищенні енергоефективності визначатимуть розвиток цього ринку у найближчій перспективі. «Розуміючи, наскільки важливим для розвитку ринку біоенергетики є доступ до сировини за прозорими правилами та у сталий стосіб, Європейський союз визнає необхідність підтримки реформ системи управління лісовим сектором в Україні та у 2018 підсилить роботу у цій сфері» — зазначив Орест Токач, член Групи підтримки України при Європейській комісії на Green Economy Days.

Міжнародна конференція Green Economy Days, що фінансується в рамках ініціативи EU4Business Європейського Союзу, зібрала у Львові понад сотню учасників біоенергетичного ринку України. Більше 20 іноземних та українських доповідачів дискутували про можливості та перешкоди у формуванні та розвитку сталого ринку біопалива в Україні. Інтегрована модель, пов’язана з вирощенням енергетичних рослин на деградованих землях, їх заготівлею, переробкою та постачанням на виробництва тепла для конкретних громад — визнана учасниками конференції як найбільш приваблива бізнес-модель на ринку біоенергетики Західної України.

За даними Дослідження, яке було проведено перед конференцією Центром підтримки бізнесу м. Львів, левова частка потенціалу лісової біомаси припадає на 9 областей України — Волинську, Житомирську, Закарпатську, Івано-Франківську, Львівську, Рівненську, Тернопільську, Хмельницьку, Чернівецьку, і складає 50,79 ПДж, або 57% від усіх лісових насаджень. У вказаних областях працює 286 компаній, що займаються постачанням біопалива споживачам. Загалом в цих регіонах працює щонайменше 183 енергосервісних компаній та комунальні підприємства, що використовують біомасу. Загальна потужність їх установок складає більше 633 МВт. Лідерами за встановленою потужністю є Волинська (159 МВт), Рівненська (109 МВт), Житомирська (98 МВт) області. У регіоні сформувався ринок, з цікавими бізнес-моделями, наприклад таких гравців як Salix Energy, AlterFuel, IRIS Group, які представляли свої кейси на заході.

Ключовим фактором для використання лісової біомаси для біоенергетичних потреб є наявність доступу до цих ресурсів для учасників ринку, зокрема компаній-заготівельників або виробників біопалива. Як показало дослідження, діюча модель та система доступу до лісової біомаси має низку критичних недоліків для біоенергетичного ринку — відсутність прозорого ринку для компаній-заготівельників, відсутність прозорого ринку технічної деревини, залежність ринку біоенергетичної сировини від стратегічного підходу до управління лісовими ресурсами.

«Зважаючи на складність прозорого доступу до лісової біомаси, використання енергетичних рослин на деградованих землях та землях, непридатних для сільського господарства, зараз є найбільш привабливим як для громад так і для приватного бізнесу. Зокрема, можна використовувати напрацювання проектів ПРООН “Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій у муніціпальному секторі України” — зазначає модератор Green Economy Days Володимир Воробей, виконавчий директор агенції економічного розвитку PPV Knowledge Networks.

Розвиток попиту на біопаливо та загалом розвиток біоенергетичного ринку також стримується і відсутністю експертної підтримки місцевих громад.

«Потрібен супровід у проектах, допомога з аналізом доцільності підходів до енергетичної політики на рівні громад. Наприклад, чи формувати власні котельні чи приватні, самим вирощувати/заготовляти біопаливо чи купляти на ринку тощо – говорить Назарій Гудз, координатор Центру підтримки бізнесу у Львові. Окремі проекти міжнародної технічної допомоги не вирішують питання, а громади не мають до кого звертатись Створення постійнодіючого інструменту для громад за прикладом програми бізнес-консультацій від ЄБРР, коли компанії мають можливість отримати гранти на консалтингові проекти, істотно прискорило б формування біоенергетичного ринку з боку попиту на біопаливо.

Для формування ринку біоенергетики істотне значення мають політики у сферах регіонального розвитку, енергетики та енергоефективності, управління лісовими ресурсами та розвиток інструменту державно-приватного партнерства. Водночас, на ринку є суттєвий простір для нових гравців і потреби громад у підвищенні енергоефективності визначатимуть розвиток ринку у найближчій перспективі. Ринок розвиватиметься динамічніше за прозорих правил доступу до сировини, яким довіряють учасники ринку. А учасники ринку мають підвищувати свій розмір, визначати власну спеціалізацію та підвищувати культуру ведення бізнесу.

За матеріалами: Центр Розвитку Бізнесу