Мінекономрозвитку розробило законопроект щодо поступового виводу з ринку України миючих засобів на основі фосфатів

1 Мар

Міністерство економічного розвитку і торгівлі розробило проект Закону, який регулюватиме ситуацію на ринку побутової хімії. Мова, зокрема, йде про зменшення та поступове виведення з вжитку мийних засобів, що містять фосфати. Проект закону розроблено на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 03.01.2012.

Метою проекту Закону є зменшення використання на території України синтетичних мийних засобів та товарів побутової хімії на основі фосфатів. На сьогодні ніяких заходів для цього не вживається. Як наслідок — дані статистики свідчать про збереження тенденції надходження до водних об’єктів України значної кількості фосфатів. Наприклад, у 2011 році до р. Дніпро потрапило 2850 тонн фосфатів.

Як відомо, фосфати, що надходять до навколишнього природного середовища при використанні синтетичних мийних засобів – один з головних чинників забруднення поверхневих водних об’єктів, також може призводити до розвитку таких негативних процесів як евтрофікація (цвітіння) води. Крім того, через питну воду, джерелами якої є водойми, фосфати негативно впливають безпосередньо на здоров’я людей.

Підвищена концентрація фосфатів у стічних водах, які надходять на очисні споруди підприємств водопровідно-каналізаційного господарства, призводить до того, що очисні споруди не справляються з видаленням фосфатів. Модернізація зношених очисних споруд для очистки вод від фосфатів потребує виділення значних фінансових ресурсів.

Велика кількість країн світу (зокрема Італія, Австрія, Голландія, Норвегія, Німеччина, Канада та США) добровільно відмовились від застосування в побуті мийних засобів на основі фосфатів. Регламентом Європейського Парламенту та Ради ЄС від 31.03.2004 «Про мийні засоби» встановлено жорсткі вимоги щодо поступового припинення надходження на ринок пральних порошків, із вмістом фосфору у два етапи: до 30 червня 2013 року та до 1 січня 2017 року. Крім того,

проект Технічного регламенту Митного союзу передбачає повне видалення фосфатів зі складу синтетичних мийних засобів у 2020 році.

Законопроектом, що розробило Мінекономрозвитку, передбачається заборонити виробництво, імпорт та реалізацію на території Україні синтетичних миючих засобів та товарів побутової хімії, у складі яких масова частка фосфатів у перерахунку на Р2О5 (загальний фосфор) складає більше ніж:

  • 17 відсотків — з 1 січня 2014 року;
  • 10 відсотків — з 1 січня 2016 року;
  • 5 відсотків — з 1 січня 2019 року;
  • 0,7 відсотка — з 1 січня 2021 року.

Прийняття цього законопроекту дозволить скоротити надходження фосфатів до навколишнього природного середовища, що у свою чергу сприятиме зменшенню забруднення поверхневих водних об’єктів, які є джерелами питного водопостачання. Це, з одного боку, скоротить витрати на очищення водойм, з другого — захистить здоров’я людей. А загалом, забезпечить посилення охорони навколишнього природного середовища та дасть можливість збільшити реалізацію продукції на європейський ринок.

Контролювати результати Мінекономорозвитку буде на основі щорічного аналізу статистичних даних про обсяги фосфатів, що надходять до водних об’єктів та витрати на очищення стічних вод від забруднення фосфатами.

Наразі проект цього Закону підготовлено і виставлено на сайті Мінекономорозвитку для обговорення і внесення зауважень та пропозицій.

Проект Закону України «Про особливості державного регулювання синтетичних миючих засобів та товарів побутової хімії»

 

Аналіз регуляторного впливу у разі впровадження Закону України «Про особливості державного регулювання синтетичних миючих засобів та товарів побутової хімії»

За матеріалами: Прес-служба Міністерства Економічного Розвитку і Торгівлі