Держава хоче залучити місцеві бюджети до співфінансування заходів з енергоефективності

8 Июн

Наше завдання  — залучити і місцеві бюджети до співфінансування заходів з енергоефективності.

Про це повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук під час прес-конференції, присвяченій питанню державної підтримки впровадження енергоефективних заходів для населення, ОСББ та ЖБК.

З кожним днем державна програма з енергоефективності стає популярнішою та набирає обертів. Уряд відшкодовуватиме частину вартості кредиту на утеплення житла як для індивідуальних будинків, так і для ОСББ та ЖБК. Розмір компенсації становить 30% та 40% відповідно. Продовжує діяти програма відшкодування 20% частини тіла кредиту на «негазові» котли.

«В цілому станом на кінець травня на придбання «негазових» котлів і енергоефективного обладнання видано 3550 кредитів на суму 63,1 млн. грн.», — відмітив С. Савчук.

«Наш наступний крок — залучення місцевих бюджетів до співфінансування державних програм з енергоефективності, а саме — відшкодування відсотків за наданими кредитами на утеплення житла, — відмітив С. Савчук. —  Ми звернулися до органів місцевої влади та самоврядування з пропозицією підписати з Держенергоефективності меморандум, який зобов’язує області вже в цьому році передбачити в своїх бюджетах ці кошти, як це робить Львівщина. Сьогодні вже підписано 14 таких меморандумів».

Сергій Савчук також зауважив: «За даними соціологічного дослідження, проведеного влітку 2014 року, в рамках Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа», 52% мешканців готові інвестувати у підвищення енергоефективності свого житла за умови державної підтримки на принципах співфінансування. Ще 18% — за умови пільгових кредитів.

Основна мотивація мешканців до утеплення – це зменшення енергозалежності України — 81% респондентів. При цьому, мотивація до утеплення з метою зменшення витрат на оплату комунальних послуг присутня у 76% респондентів. Тому впровадження програм з енергоефективності співпадає як з патріотичними настроями українців, так і з бажанням економії власних сімейних коштів. І це стало основним підґрунтям для запровадження Урядом зазначених механізмів з енергоефективності».

У свою чергу Голова правління АТ «Ощадбанк» Андрій Пишний презентував роль банку в реалізації державної програми з енергоефективності. «Ощадбанк – ключовий партнер Уряду. Ми розуміємо ціну кожного втраченого кубометра газу та гігакалорії тепла, підтримуємо ініціативи Кабінету Міністрів у сфері енергозбереження і докладатимемо максимальних зусиль для зміцнення енергетичної безпеки. За останні чотири тижня Ощадбанк видав в рамках урядової програми майже півтори тисячі кредитів для людей, які вже створюють «Ощадні дома», та відпрацював 9 кредитних заяв від ОСББ», — заявив А. Пишний.

Підтримав ініціативи Уряду України в сфері енергозбереження і Гжегож Гайда, керівник Проекту IFC (Група Світового Банку) «Енергоефективність у житловому секторі України». «Саме зараз для українців прийшов час діяти в напрямку зменшення енергоспоживання. Джерела фінансування, державна підтримка, необхідні технології – це все для того, щоб українці почали ефективно споживати енергоресурси», відмітив він.

Наприкінці прес-конференції Сергій Савчук та Андрій Пишний закликали представників ЗМІ поширювати інформацію про механізми державної підтримки впровадження енергоефективних заходів для населення, ОСББ та ЖБК.

Львівська область є лідером з реалізації програми заміни газових котлів. На сьогодні видано кредитів на суму 12,3 млн. грн. Причина – підтримка державних механізмів додатковим відшкодуванням відсотків за кредитами із обласного бюджету на енергоефективні заходи для населення.