Енергозберігаючі лампи заощадили британцям 30% електроенергії

24 Фев

За останні 16 років населення Великобританії скоротило кількість споживання електроенергії на освітлення приблизно на третину, повідомляє Financial Times. Цього вдалося досягти завдяки заміні ламп розжарювання на ефективніші енергозберігаючі, насамперед компактні люмінесцентні лампочки. Вони споживають на 80% менше енергії при тому ж світловому потоці.

Ця зміна стала однією з причин зниження надзвичайно високого попиту на електроенергію у Великобританії. За період з 2008 р. по 2012 р. середнє внутрішнє енергоспоживання в країні скоротилося на 5%, свідчать дані державної статистики. Бренда Боурдмен, почесний співробітник інституту вивчення зміни навколишнього середовища Оксфордського університету, зазначає, що в 1997 р. в середньому для освітлення одного будинку у Великобританії протягом року було потрібно 720 кіловат-годин електроенергії, а торік – менше 500 кіловат-годин. Таким чином, економія перевищила 30%.

Крім того, зниження споживання передбачає зменшення рахунків на оплату електроенергії. За підрахунками некомерційної організації Energy Saving Trust, якщо населення Великобританії замінить всі лампи розжарювання в своїх будинках, воно зможе щороку економити 1,4 млрд фунтів на оплаті електроенергії. Але економія може виявитися ще більше, якщо використовувати світлодіодні лампи, пише FT.

Однак незважаючи на використання більш ефективних ламп, Великобританія залишається країною, яка споживає найбільше електроенергії в Європі, відзначає FT. За статистикою Єврокомісії, в 2010 р. британська сім’я в середньому використовувала 3165 кіловат-годин електроенергії (на освітлення і роботу електроприладів). Це на 13% більше середнього значення по Євросоюзу. Якщо порівнювати з Німеччиною, то розрив зростає. Британці споживають на 36% більше електроенергії, ніж німці. Але при цьому електрика в Німеччині на 50% дорожче, тому німці платять за неї приблизно на 10% більше, ніж британці.

Перехід на більш ефективні лампочки стався з волі політиків. Єврокомісія заборонила продаж звичайних ламп розжарювання, а до 2016 р. перестануть продаватися і галогенові лампочки. Британський уряд стимулював заміну ламп на більш ефективні. Наприклад, енергетичні компанії замінили мільйони лампочок в країні безкоштовно.

За підрахунками енергетичної компанії National Grid, до 2020 р. попит на електрику у Великобританії може скоротитися в два рази – з 12,5 до 6 терават-годин – навіть якщо число лампочок збільшиться. Головну роль в цьому зіграє перехід на світлодіодні джерела світла.

Але якщо британці змінюють у своїх будинках лампочки на більш ефективні, то місцеві влади від них відстають. З 7 млн ​​вуличних ліхтарів менше 1 млн працюють на енергозберігаючих лампах. Тому освітлення вулиць є однією з найбільших статей видатків місцевих бюджетів (більше 300 млн фунтів на рік). Але й тут є певний прогрес. Британський Green Investment Bank став пропонувати місцевій владі кредити по низьких і фіксованих процентних ставках, щоб забезпечити фінансування заміни вуличних ліхтарів на енергоефективні. За оцінками банку, це допоможе скоротити витрати місцевих бюджетів на електроенергію на 80%.

За матеріалами: Finance.ua