Результати проекту «Енергоефективне село» у Харківській області

10 Фев

Єдина сільська громада сходу України, яке вночі видно з космосу — це село Веселе на Харківщині, вона впевнено носить статус першої енергоефективної громади країни.

А все тому, що три роки тому в селі розпочали реалізацію проекту «Енергоефективне село».

Проект «Енергоефективне село» визнано Кабінетом Міністрів України та Радою Європи – кращим проектом у галузі енергоефективності, що реалізуються у сільських населених пунктах. Проект отримав перемогу у конкурсі «Кращі практики місцевого самоврядування» у 2015 році, а у 2016 – визнаний кращим соціальним проектом у галузі енергоефективності, що впроваджується в Україні.

Веселе енергоефективне село – успішний приклад, як громада змогла залучити зовнішнє фінансування, майже не витрачаючи власні кошти для переходу на використання відновлювальних джерел енергії: від освітлення вулиць за допомогою сонячної енергії та опалювання школи біомасою – до опалення лікарні за допомогою геотермальної енергії та будівництва власної сонячної електростанції. Всі проекти були реалізовані із використанням ресурсів міжнародної технічної допомоги – у якості демонстрації іншим громадам, що розв’язання місцевих проблем може бути здійснено за рахунок зовнішніх (небюджетних) ресурсів.

З іншого боку ініціатива «Енергоефективне село» стала майданчиком для демонстрації сучасних технологій підвищення енергоефективності та використання альтернативних джерел енергії у малих населених пунктах.

Використовуючи німецький досвід, кожне технічне рішення в рамках проекту «Енергоефективне село» проходило обов’язкову процедуру громадського обговорення. Першим таким заходом стали громадські слухання, що зібрали майже всю сільську громаду. В рамках заходу представникам громад Харківського району представлено концепцію «енергоефективного села», що розроблена фахівцями Інституту сталого розвитку за сприяння волонтерів Корпусу Миру США Евана та Клариси Хьюз.

В рамках першої фази проекту «Енергоефективне село» у с. Веселе проведено ліцензований енергоаудит об’єктів соціальної сфери населеного пункту, а, також, організація навчального курсу з енергоаудиту для активних представників сільської громади Веселого. Дані дії стали можливими завдяки залученому гранту волонтерами Корпусу Миру США — за програмою “Small project assistance” (SPA) Агенції США з міжнародного розвитку (USAID). Це стало першим кроком для залучення міжнародних ресурсів для реалізації ініціативи. Проте, важливим є використання принципу «від малого проекту до великого», — неможливо громаді отримати відразу великий грант, не отримавши перед цим низку малих внесків.

Отже, використовуючи ресурси міжнародних фондів, в рамках проекту здійснено реконструкцію системи освітлення центральних вулиць населеного пункту із заміни традиційного освітлення на енергозберігаючі LED-ліхтарі, встановлення геліомодулей, конструкція яких розроблена місцевими вченими. Освітлено за новою технологією 5 км вулиць (100% населеного пункту). Також проведено утеплення фасадів будівель соціальної сфери із повною заміною вікон на сучасні енергозберігаючі склопакети. Проведено реконструкцію систему опалення сільського клубу та бібліотеки зі створенням двохконтурної мережі, а, також, встановлено сучасний твердопаливний котел. «Технічною прикрасою» моделі енергоефективного села є сучасна модульна котельня із двома потужними пелетними котлами, яка збудована за німецькою технологією та живить тепловою енергією школу та сільську раду.

Крім того, в рамках реалізації проекту розпочато встановлення теплового насосу німецькою компанією VAILANT GROUP за участю інжинірингової компанії «Золотий переріз», для теплопостачання та гарячого водозабезпечення амбулаторії сімейного лікаря. Попередньо проведено повну заміну системи опалення та санацію фасаду із його повною реконструкцією та утепленням.

На даний момент завершено проектні роботи із будівництва місцевої сонячної електростанції потужністю 1,8 МВт. Найголовніше, що знайдено інвестора для будівництва цього об’єкту зеленої енергетики. І це буде найбільший об’єкт альтернативної енергетики в Харківській області. Отже, «Енергоефективне село» — це зелений проект, який пройшов шлях від малої теплоенергетики до електрогенерації у промислових масштабах.

За матеріалами: biz.nv.ua