Новий опалювальний пристрій від українських вчених

14 Сен

Після зростання цін на комунальні послуги, а зокрема тарифів на тепло та електроенергію, на просторах українського інтернету почало появлятись все більше ініціатив від українських учених, та й просто винахідників, про нові пристрої та прибори для економії енергоресурсів.

Як показує досвід, високі тарифи є хорошим стимулом для якісного стрибка в питанні енергоефективності та енергозбереження. Ніщо так добре не стимулює як власний гаманець.

Цього разу мова піде про учених Інституту металофізики імені Г.В. Курдюмова НАН України, які розробили ефективні низькотемпературні плівкові нагрівачі на основі аморфної нанокристалічної металевої стрічки.

Винахід науковців – новий резистивний корозійностійкий сплав на основі заліза, із високим питомим електричним опором, високою міцністю, пластичністю, більшою площею тепловіддачі, а також пожежобезпекою і швидким виходом на робочу температуру.

Такі параметри дозволили використати матеріал як енергоефективні електричні обігрівачі. При цьому він придатний для різних умов – як для створення промислового обладнання (елементи сушильних камер, обігрів гідросистем обладнання), так і для обігріву приміщень. Універсальність забезпечується їхнім принципом роботи: такі нагрівачі випромінюють інфрачервоне світло, яке гріє не повітря, а об’єкти в приміщенні.

Науковці вже створили прототип подібного побутового нагрівача потужністю 250 Вт, який прикріплений до стіни житлового приміщення та нагадує килим:

Обігрівач

Довжина хвиль випромінювання, розроблених вітчизняними науковцями нагрівальних елементів, становить 8-17 мкм – це так звані «vital rays», тобто «промені життя». Ці промені безпечні для людини, адже пік випромінювання людського тіла становить 9,6 мкм.

Низька робоча температура нагрівача запобігає випалюванню кисню з повітря опалюваного приміщення. Крім того, на відміну від інших електричних нагрівальних приладів, плівкові нагрівачі є вологостійкими й безпечними, а також не мають неізольованих елементів із високою температурою. Це означає, що систему обігріву, побудовану на таких приладах, можна залишати без нагляду, не побоюючись виникнення пожежі в приміщенні або ураження електричним струмом при контакті з нагрівачем.

Створені в ІМФ ім. Г.В. Курдюмова НАН України обігрівачі вже працюють у цьому науковому закладі в штатному режимі. Адміністрація закладу обладнала системою зонального обігріву власну конференц-залу. Раніше з цією ж метою в інституті використовували нагрівальні конвектори загальною потужність близько 30 кВт, які мали працювати близько доби, аби забезпечити необхідний температурний режим у приміщенні.

У новій системі нагрівальні панелі розміщено на задній стороні спинок сидінь, що дає змогу забезпечити теплом кожного відвідувача засідання окремо й не витрачати електроенергію на обігрів усього приміщення, висота якого складає близько 8 м. Загальна потужність нагрівачів, якими обладнали залу, становить 32 кВт, але завдяки електронній системі управління, що вмикає нагрівачі поетапно й циклічно, одночасно споживається лише 12 кВт потужності. Комфорт від такого типу обігріву стає відчутним уже за 2-3 хвилини після початку роботи системи, тому вмикають її не заздалегідь, а безпосередньо під час проведення засідань Вченої ради інституту, семінарів або конференцій.

За матеріалами: today.mts.com.ua