Чи бути атомній енергетиці в Україні?

28 Апр

Про майбутнє атомної енергетики в Україні та світі говорили учасники прес-клубу «Традиції ядерних катастроф: забути чи продовжити?«, що недавно відбувся в Києві за участі українських та європейських громадських експертів.

«Після катастрофи на Чорнобильській АЕС, ми у Європі говорили собі, що це ж було СРСР, таке ніколи не трапиться у демократичній країні! Після аварії на Фукусімі говорять, що це ж у Японії, де підвищенна сейсмічність та часті випадки цунамі – таке ніколи не трапиться у нас! Питання в тому, скільки іще людство може дозволити собі «наступати на ті ж самі граблі», і чи не буде наступного разу занадто пізно», – розмірковує Алан де Алле, бельгійський режисер, автор документальних фільмів про Чорнобиль та Фукусіму.

Наслідки аварії на ЧАЕС досі не подолані, як це не прикро і як би нам не хотілося думати про ядерні катастрофи у минулому часі. Неможливо врахувати усі зовнішні фактори, в першу чергу людський фактор – це робить потенційно небезпечним кожен атомний реактор у світі.

Ян Хаверкамп, експерт з ядерної енергетики та екологічної політики «Грінпіс», вказує на те, що «стрес-тести» на європейських атомних реакторах не довели їх безпечність: «Стрес-тести», до яких приєдналась і Україна, розглянули ряд питань піднятих аварією на Фукусімі, наприклад сейсмічні ризики, ризик затоплення, втрата енергопостачання на охолодження активної зони, але виявилось, що кожна атомна станція в Європі потребує суттєвих модернізацій. Проте, багато інших проблемних моментів не були враховані та оцінені. Експерти «Грінпіс» дійшли висновку, що 20 з 33 перевірених нами реакторів мають бути негайно закриті. Інші 13 мають залишатися вимкненими, доки не будуть проведені суттєві заходи з модернізації».

«В то же час, Україна продовжує нарощувати ризики в атомній енергетиці. Не зважаючи на те, що аварія у Японії сталася на реакторі, який за місяць отримав дозвіл на продовження роботи, український уряд продовжує готувати старі українські реактори до роботи у додаткові 20 років», – відзначила Ірина Головко, експерт Національного екологічного центру України.

За матеріалами: Українська енергетика