У Львові запустили лінію з переробки ртутних ламп

22 Окт

У Львові на базі міської ТЕЦ-2 запускають лінію з переробки ртутних енергоощадних ламп. Унікальність лінії в тому, що поки що вона єдина в Україні.

Передбачається, що за годину вона перероблятиме 200 кг відпрацьованих електронних відходів.

Установка переработки ламп

Запуск лінії передбачено проектом «Створення муніципальної системи поводження з відходами електронного та електричного устаткування у Львові з використанням досвіду Любліна», який реалізовується за співфінансування ЄС.

Загалом на втілення його в життя передбачено близько 1,3 млн євро: йдеться про створення власне лінії (700 тис. євро), розробку програми, проведення досліджень, семінарів та конференцій, широкої інформаційної кампанії та придбання обладнання для безпечного поводження з відходами електронного устаткування.

Найбільш масштабним із цих заходів є, власне, купівля цього надсучасного інтелектуального комплексу для утилізації люмінесцентних ламп, що містять небезпечну для здоров’я людини та довкілля ртуть. Постачальник цього обладнання – шведська компанія «MRT System International AB» – є одним зі світових лідерів у галузі рециклінгу електронних відходів, зокрема й тих, які містять небезпечні компоненти. Обладнання цієї фірми успішно використовують в Європі, Північній Америці та Азії. Як відзначає керівник компанії Клайс Райден, на ринку вони вже більше 40 років, і за цей досить значний період час встигли збудувати понад 300 подібних установок.

За словами координатора проекту та керівника дільниці ДП «Бондарівка» Оксани Війтик, оскільки лінія повністю автоматизована, працюватимуть тут всього 2 людини, для яких представники компанії-постачальника вже провели навчання.

Механізм роботи лінії полягатиме у подрібненні лампи, виділенні її структурних частин та подальшій їх переробці. «Сюди завантажуються лампи, вони подрібнюються і потім відокремлюються усі елементи – скло, метал, пластик і люмінофор. На виході ми також отримуємо чисту ртуть, яку можна здавати підприємствам на повторне використання. Тобто, ми отримуємо не сміття, а вторинну сировину, потенційним споживачем якої у місті буде Львівський ізоляторний завод. Люмінофор можуть використовувати компанії, які виготовляють фарби для доріг, адже цей елемент світиться вночі. На сьогодні ще жодного контракту укладеного немає, однак ми шукатимемо контакти і знайдемо споживачів для цієї продукції», – розповіла вона.

Окрім цього, за її словами, у міськраді ще два роки тому була затверджена Програма поводження з відходами електронного та електричного обладнання, у якій передбачили пункти збору батарейок. Також нею затверджено й маршрути руху автобусу зі збору лампочок. «Автобус буде стояти у зручний для людей час – в суботу з 10.00 до 14.00 год біля великих торгових центрів. Наприклад, на Сихові – біля ТЦ «ВАМ», на пр. Чорновола – біля магазину «Арсен». Тобто, там, де в суботу є велике скупчення людей. Такий пункт також буде облаштовано тут. Можливо, Міністерство екології дозволить нам приймати лампи й у нашому офісі на вул. Окружній. Це робота на перспективу», – додала Оксана Війтик. Водночас, підкреслила: проект – екологічний, а відтак не спрямований на отримання прибутку. Його основне призначення – покращити стан середовища, в якому ми живемо.

За матеріалами: city-adm.lviv.ua