Що потрібно для збільшення виробництва тепла «не з газу»?

1 Мар

За останні три роки введено 1,6 ГВт нових теплових потужностей, що працюють на інших, крім газу, видах палива та енергії. Зокрема, минулого року було встановлено додатково 466 МВт у цій сфері. Втім, існують значні можливості збільшення цього показника: потенціал заміщення споживання газу у секторі теплопостачання складає ще як мінімум 3 млрд м3.

Про це повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, виступаючи на відкритих зборах Біоенергетичної асоціації України 28 лютого 2017 року.

Докорінно змінити ситуацію на ринку виробництва і постачання тепла в Україні можуть дві законодавчі ініціативи.

Перша із них — це законопроект № 4334, мета якого – запровадити тарифне стимулювання виробництва тепла «не з газу». Даним законопроектом пропонується встановлювати виробникам тепла з альтернативних джерел тариф на тепло на рівні 90% від тарифу на тепло з газу. Так, це надасть гарантії повернення коштів інвестору, дозволить зменшити тарифи на тепло для кінцевих споживачів та скоротити споживання блакитного палива в країні. На даний момент законопроект знаходиться в Парламенті і чекає розгляду у другому читанні.

Друга ініціатива — це демонополізація ринку тепла. Основна ідея — зробити ринок виробництва тепла конкурентним і дати можливість працювати на ньому більшій кількості компаній. Особливо тих, які виробляють тепло з альтернативних джерел енергії.

На сьогоднішній день Держенергоефективність спільно з проектом USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» та експертами вже розробило та схвалило Концепцію запровадження конкурентних умов у сфері виробництва теплової енергії.

Дана концепція полягає в тому, що всі виробники теплової енергії, основні і незалежні, щомісячно беруть участь в аукціонах і продають тепло так званому оператору, компанії, яка обслуговує тепломережі та транспортує тепло  кінцевому споживачу. Аукціони виграє той, хто запропонує найдешевшу ціну тепла. При однаковій ціні теплової енергії з відновлюваного джерела енергії та з газового пріоритет надається виробнику тепла з відновлюваних джерел.

Таку концепцію вже покладено в основу відповідного законопроекту. Його положення презентував у ході зборів Голова правління Біоенергетичної асоціації Георгій Гелетуха.