Прикарпатці діляться досвідом у сфері енергозбереження

19 Окт

У Косівському районі в рамках проекту ЄС / ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» («МРГ») пройшов кластерний навчально-ознайомчий візит щодо результатів спеціального пілотування області (з енергоефективності) та реалізації мікропроектів громад із використанням відновлювальних джерел енергії.

У заході взяли участь представники Волинської, Закарпатської, Львівської, Чернівецької, Тернопільської та Івано-Франківської областей, зокрема регіональні координатори Проекту, представники місцевих органів виконавчої влади і самоврядування, Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, ПАТ «Прикарпаттяобленерго», громадських організацій, приватного сектору.

Метою візиту було ознайомлення з успішними практиками впровадження технологій альтернативної енергетики, зокрема з генерації сонячної енергії, обговорення результатів, проблем, шляхів їх подолання, перспектив застосування у майбутньому та можливість подальшого вдосконалення.

Також, учасники відвідали об’єкти в селах Тюдів, Яворів та Рожнів Косівського району. При цьому, слід зазначити, що мікропроект села Рожнів став прикладом ефективної роботи і успішного результату, здобувши, окрім виключно позитивних відгуків громади, перемогу в 2014 році у Всеукраїнському конкурсі Мінрегіону «Кращі практики органів місцевого самоврядування» (мікропроект ГО «Дбайливий господар» був високо оцінений за напрямком «Енергозбереження та енергоефективність» та отримав нагороду на підсумковій нараді у Кабінеті міністрів України за участю Віце-прем’єр-міністра-міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадія Зубка).

Довідково: В період впровадження ІІ Фази Проекту «МРГ» Івано-Франківщина увійшла до складу шести областей серед Львівської, Харківської, Запорізької, Закарпатської і Дніпропетровської, які було відібрано для участі у конкурсі. Івано-Франківщина представила такі проекти:

1. Підготовка Концепції регіональної стратегії сталого розвитку області щодо енергозбереження, підвищення енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії в сільській місцевості, положення якої враховано в регіональній програмі з енергоефективності та стратегії соціально-економічного розвитку.

2. Розробка в Богородчанському і Тисменицькому районах технічної документації з модернізації котелень соціальної сфери для переводу їх на тверде біопаливо (по 11 в кожному).

3. Реалізація 11 відібраних мікропроектів (спочатку 8, а згодом ще 3) із впровадження інноваційних технологій із використанням відновлювальних джерел енергії та видів палива (в Косівському та Тисменицькому районах по 3, в Галицькому та Рожнятівському — по 2 і 1 – в Рогатинському), з них 8 – із використанням енергії сонця.

Зокрема, в Галицькому районі модернізовано систему гарячого водопостачання і опалення зі встановленням системи сонячних колекторів в Маріямпільській амбулаторії та здійснено роботи із капітального ремонту системи опалення з встановленням піролізного котла в школі с. Блудники; у Рожнятівському — було вирішено питання опалення 2-х ФАПів у селах. Грабів і Красне шляхом заміни пічного опалення та встановлення піролізних котлів; у Тисменицькому —  реконструйовано системи освітлення у селах. Рошнів і Чорнолізці шляхом встановлення енергоефективних світлодіодних світильників на сонячних модулях; у Косівському – шляхом використанням енергії сонця скорочено витрати електроенергії із загальної мережі дитячим садочком у селі Рожнів (встановлено міні-СЕС) та модернізовано систему вуличного освітлення в с. Тюдів (встановлено сонячну електросистему, яка дасть змогу освітити 3 км сільських вулиць).

Енергоефективні мікропроекти додаткової квоти впровадили громади сіл Яворів, Нижня Липиця і Узин відповідно Косівського, Рогатинського і Тисменицького районів, які своїм пріоритетом визначили реконструкцію вуличного освітлення з використанням енергії сонця.

Станом на сьогодні з 32 мікропроектів ІІІ фази 6 – впроваджуватимуться також із застосуванням енергії сонця, з яких 3 проекти мають на меті забезпечення сільських доріг вуличним освітленням та 3 – спрямовані на часткове заміщення  електроспоживання соцобєктів.

Очікувана їх вартість близько 3,0 млн.грн., з яких 1,9 млн. грн. підтримка Проекту, 894,0 тис. грн. – бюджетні кошти та понад 150,0 тис. грн. – внесок населення.

За матеріалами: pravda.if.ua