Концепція впровадження конкуренції в централізованому теплопостачанні України

31 Окт

Як повідомило управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності, 26 жовтня цього року на черговому засіданні Робочої групи з питань створення конкурентного ринку тепла під головуванням Голови Держенергоефективності Сергія Савчука презентовано та схвалено Концепцію впровадження конкуренції в централізованому теплопостачанні України, яку розроблено Держенергоефективності спільно з проектом USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» та експертним середовищем.

«З початку року учасники Робочої групи, до якої увійшли представники профільних асоціацій, міжнародних проектів, експерти та виробники тепла, плідно працювали над створенням моделі конкурентного ринку тепла в Україні. Сьогодні ми маємо можливість побачити результат спільної роботи – стратегічний документ, який визначатиме умови запровадження конкуренції у централізованому теплопостачанні та який буде покладено в основу майбутньої законодавчої бази з цього питання», — повідомив Сергій Савчук, відкриваючи засідання, та висловив особливу вдячність Проекту USAID та його керівнику, пані Діані Корсакайте, за підтримку у підготовці концепції з урахуванням пропозицій усіх членів групи, а також за можливість перейняти литовський досвід у цій сфері.

Як зауважив Голова, в Україні вкрай необхідно створити конкурентний ринок тепла. Це сприятиме приходу виробників тепла з відновлюваних джерел енергії,  зменшенню та заміщенню споживання газу. Крім того, виробники тепла матимуть стимул зменшувати свої витрати та підвищувати якість послуг для споживачів, які, у свою чергу, зможуть розраховувати на недороге та якісне тепло.

Керівник Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» Діана Корсакайте також наголосила на перевагах створення конкурентного середовища в системі теплопостачання та відзначила ініціативність Держенергоефективності у вирішенні цього питання.

У ході засідання Концепцію впровадження конкуренції в централізованому теплопостачанні України презентував Георгій Гелетуха, Голова правління громадської спілки «Біоенергетична асоціація України». Передусім, Г. Гелетуха акцентував увагу на основній особливості концепції – запровадженню фінансового анбандлінгу усіх теплопостачальних організацій. Це означає, що ці підприємства будуть зобов’язані вести бухгалтерський облік, а також встановлювати окремі тарифи за всіма видами ліцензійної діяльності (виробництво, транспортування та постачання теплової енергії).

Як пояснив Г. Гелетуха, для створення конкурентного ринку тепла буде використано модель «єдиного покупця». Вона полягає в тому, що всі виробники теплової енергії, основні і незалежні, продають тепло так званому оператору, компанії, яка обслуговує тепломережі. Оператор виступає єдиним покупцем цієї теплової енергії, яку він транспортує кінцевому споживачу.

Ця модель передбачає організацію серед виробників теплової енергії щомісячних аукціонів, які виграє той, хто запропонував найдешевшу ціну тепла. Ціна теплової енергії, за якою вона закуповується у незалежних виробників на аукціоні, не повинна перевищувати граничний тариф на виробництво теплової енергії основного виробника. При однаковій ціні теплової енергії з відновлюваного джерела енергії та з газового пріоритет надається виробнику тепла з відновлюваних джерел.

Ще однієї важливою умовою функціонування конкурентного ринку тепла є забезпечення безперешкодного доступу незалежних виробників до теплових мереж. Концепцією передбачено, що оператор теплової мережі зобов’язаний підключити до теплових мереж установки всіх незалежних виробників тепла, за умови додержання ними технічних вимог, а також якості та надійності виробництва та постачання.

Концепція також передбачає стимулювання заміщення газу альтернативними видами палива за рахунок залучення приватного капіталу за допомогою ринкових методів. При цьому інвестиційні ризики не будуть переноситися на кінцевого споживача та підвищувати його плату за теплову енергію.

За результатами обговорення членами Робочої групи було вирішено взяти за основу представлену Концепцію впровадження конкуренції в централізованому теплопостачанні України під час розробки проектів відповідних законодавчих актів.