Держенергоефективності представило результати роботи за 2017 рік

29 Дек

Розбудова сфери енергоефективності та відновлюваної енергетики не лише наближає Україну до енергонезалежності, а й сприяє економічного зміцненню. Тому стимулювання впровадження проектів «чистої» енергетики, утеплення та залучення інвестицій для їх реалізації стало основним пріоритетом роботи Держенергоефективності у 2017 році.

На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук на підсумковій прес-конференції за 2017 рік, яка відбулася у Будинку Уряду 28 грудня.

Одна з успішних ініціатив, яка позитивно впливає на економічні процеси в Україні та яку успішно продовжує реалізовувати Агентство, –  це програма «теплих кредитів». З моменту її старту у 2014 р. близько 400 тис. сімей впровадили енергоефективні заходи у своїх оселях, а Уряд відшкодував їм майже 2 млрд гривень. Водночас, завдяки програмі домогосподарствами разом із Урядом інвестовано більше 6 млрд грн. в економіку України за останні три роки.

Крім цього, додаткову підтримку у співфінансуванні енергоефективних заходів надає  місцева влада. У 2017 році запроваджено 156 місцевих програм здешевлення «теплих кредитів», що вдвічі більше порівняно із 2015 роком. Завдяки ініціативності як Держенергоефективності, так і місцевої влади, фінансування цих програм зросло у понад 3 рази:  з 34 млн грн. у 2015 р. до 115 млн грн. у 2017 р. Збільшилися й компенсації за «теплими кредитами». Якщо у 2015 р. з місцевих бюджетів відшкодовано 14 млн грн., то у 2017 р. – вже 4 рази більше, а саме — 57 млн гривень.

У 2017 році Держенергоефективності продовжило працювати над підвищенням енергоефективності у бюджетній сфері. Цьогоріч на законодавчому рівні забезпечено можливість проведення ЕСКО-тендерів через Систему публічних електронних закупівель «ProZorro» (https://prozorro.gov.ua). У 19 містах  оголошено вже 180 таких ЕСКО-тендерів. У 2018 році очікується укладання близько 250 ЕСКО-договорів у бюджетній сфері.

Новою ініціативою Держенергоефективності у 2017 році стало масштабне запровадження системи енергоменеджменту у бюджетній сфері. Для цього розроблено та Урядом затверджено відповідний План заходів і укладено 42 Меморандуми про співпрацю з місцевими органами влади у цьому напрямі. Завдяки налагодженому діалогу з місцевою владою та проведеній роз’яснювальній кампанії в регіонах на сьогодні 93 міста та 9 областей вже впровадили щоденний енергомоніторинг. Як показує досвід, наприклад, міста Житомира за рік дії енергомоніторингу у бюджетних закладах заощаджено 4,4 млн грн., а у Коростені – 3 млн гривень.

Для забезпечення ефективних реформ як у сфері енергоефективності, так і відновлюваній енергетиці проведено потужну роботу над правовим полем. Законодавчими перемогами 2017 року стало прийняття низки Законів України:

 Особливої уваги набуло вирішене питання приєднання України до IRENA.

«Це довгоочікуване рішення позитивно вплине на інвестиційний імідж країни та дозволить бути на міжнародній арені серед гравців ринку  відновлюваної енергетики», — прокоментував С.Савчук та підкреслив, що участь в IRENA – це можливість подавати заявки до Абудабійського фонду розвитку (АDFD) щодо отримання пільгових кредитів на проекти з відновлюваної енергетики (під 1-2 % терміном до 20 років, включаючи 5-річний пільговий період, при умові співфінансування 50/50).

Крім цього, 19 грудня п.р. Парламентом прийнято у першому читанні за основу розроблений спільно з Держенергоефективності проект Закону України № 6081 , який передбачає обмеження строку дії технічних умов на приєднання об’єктів відновлюваної енергетики до електричних мереж до 3 років. Це стимулюватиме інвесторів вчасно завершувати будівництво об’єктів та дозволить розблокувати більше 4 ГВт зарезервованих потужностей об’єктів відновлюваної енергетики, на які вже видано технічні умови.

Також, цьогоріч схвалено Урядом розроблений Держенергоефективності законопроект щодо розвитку високоефективної когенерації.

Безперечно, ефект відновлюваної енергетики на активізацію економіки важко переоцінити. За останні 3 роки близько 440 млн євро інвестовано у введення 1790 МВт нових теплових потужностей, що використовують відновлювані джерела енергії. З початку 2015 року понад 360 млн євро інвестицій залучено у встановлення 361 МВт потужностей відновлюваної електроенергетики. Разом маємо 800 млн євро капіталовкладень у «зелені» проекти за три роки. Це лише старт, адже на Інтерактивній карті з відновлюваної енергетики України UA MAP () маємо нових проектів на 1,2 млрд євро.

Окрім цього, Держенергоефективності готує законодавче підґрунтя для низки нових ініціатив:

  • впровадження механізму стимулювання енергоємних підприємств до здійснення енергоефективних заходів та переходу на відновлювані джерела енергії;
  • використання значного потенціалу виробництва енергії з відходів;
  • створення ринку твердого біопалива.

Держенергоефективності буде реалізовувати усі ініціативи у тісній співпраці з міжнародними партнерами. Так, у 2017 р. налагоджено партнерство у відновлюваній енергетиці з такими країнами, як Китай, Фінляндія, Данія, Португалія, Молдова. Зокрема, завдяки започаткованій співпраці України та Фінляндії, МЗС Фінляндії і NEFCO підписали Угоду про створення фонду обсягом 6 млн євро для фінансування розробки «зелених» проектів в Україні.

Довідково: