Зелений тариф в Україні

21 Янв

Останнім часом Україна все частіше попадає на передові позиції в рейтенгах привабливості для розвитку та інвестицій в проекти з відновлювальних джерел енергії. На нашу думку, цьому стрияло прийняття ряду позитивних законодавчих змін в Україні та використання найкращих світових практик в області альтернативної енергетики, що дало поштовш до залучення інвестицій в дану галузь.

Одним із важливих факторів на законодавчому рівні стало введення в Україні поняття «зеленого тарифу» в 2008 році на виробництво електроенергії з відновлювальних джерел енергії, куди відносять енергію вітру, сонця, малу гідроенергетику та виробництво електроенергії із біомаси та біогазу.

Зелений тариф — це спеціальний, збільшений тариф на виробництво електроенергії з відновлювальних джерел енергії. 

Він стимулює компанії вкладати у виробництво нових генеруючих потужностей, оскільки інвестори отримують можливість отримати прийнятний рівень окупності своїх капіталовкладень для такого роду проектів, а держава отримує нові робочі місця, диверсифікує джерела енергії, зменшує навантаження на екологію.

Зелений тариф на сьогоднішній день існує і введений у більше 40 країн світу, включаючи такі регіони та країни як ЄС, Канада, Китай, Ізраїль і Австралія.

Відмітимо основні особливості застосування зеленого тарифу в Україні:

  • Зелений тариф в Україні встановлюється на законодавчому рівні до 2030 року
  • Органом, який затверджує зелений тариф в Україні, являється Національна Комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ)
  • Зелений тариф не поширюється на компанії, які виробляють електроенергію одночасно з традиційних і відновлювальних джерел енергії
  • Величина зеленого тарифу встановлюється НКРЕ окремо для кожного суб’єкта господарювання
  • Величина зеленого тарифу встановлюється на рівні роздрібного тарифу для споживачів другого класу напруги на січень 2009 року, помноженого на коефіцієнт зеленого тарифу

Основні законодавчі акти, які регулюють отримання і застосування зеленого тарифу в Україні: