Про що говорили на українсько-німецькому семінарі по біогазу?

3 Окт

Німецькі й українські експерти спільно підготували аналіз розвитку біогазових технологій в Україні, давши власні рекомендації. У ході аналізу експерти порівняли нормативно-правове поле в Україні таФРН, а результати були представлені на тематичному семінарі, що відбувся у четвер, 25 вересня, в Києві. Серед учасників – крім посадовців, представники великих аграрних холдингів і українські інвестори, а з німецького боку – фахівці біоенергетичної галузі та науковці.

Дослідження підготували – науково-технічний центр “Біомаса”, Біоенергетична асоціація України й Спеціальне агентство відновлюваних ресурсів (FNR). Яспер Лауерт з німецького бюро клімату та енергії GFA Envest, яке вже кілька років вивчає цей ринок в Україні, впевнений, що подібний аналіз допоможе покращити законодавство й розкрити потенціал галузі.

Автори аналізу зауважують, що в Україні, порівняно з Німеччиною, існують навіть сприятливіші, ніж у ФРН базові умови для розвитку біогазових технологій. “Майже вдвічі менше населення, а територія країни майже вдвічі більша. В Україні менше лісів, тому втричі більше земель, основний фонд яких – чорнозем”, – йдеться у документі. Втім, аби ці вигідні базові умови перетворити на потужний розвиток виробництва енергії з біомаси, і зокрема з біогазу, слід створити рамкові умови, подібні до німецьких.

Опір гігантів

Про перепони розвитку галузі говорив Валентин Шевченко – керівник з продажів у Східній Європі німецької компанії BINOWA, що будує біогазові установки. “Є небезпека, що противники біогазової галузі – концерни, які працюють з традиційними джерелами енергії в Україні, завдяки своєму величезному впливу на українську політику, не дозволять виробникам біогазу посісти своє місце на ринках енергетики України”, – каже він.

На його думку, потенційних інвесторів в Україні відштовхують ті втрати, які мають біогазові станції, що звели, розраховуючи на “Зелений тариф”: “Зміни у законі щодо пільгового тарифу не дають можливості розвиватись”, – зауважує Шевченко. За його оцінками, непропорційний розподіл тарифу серед різних видів відновлюваних джерел енергії призводить до того, що Україна претендує на євро рекорд у сонячній електроенергетиці, тоді як біогазову галузь “заморожують”.

Чи вигідно інвестувати?

Виконавчий директор німецької Асоціації Biogasrat +, що представляє провідні компанії ФРН, які працюють з біогазом, Райнхард Шультц у коментарі DW критично відгукнувся про функціонування “Зеленого тарифу”. На його думку, тариф не забезпечує достатньої гарантії інвестиціям у галузь. “Незважаючи на це, німецькі виробники біогазових станцій, а також оператори біогазових установок не втрачають надії і готові, враховуючи добрі можливості з сировини, інвестувати у біогазові галузь України”, – запевняє він.

За прогнозами Шультца, у перспективі, основну роль відіграватиме не лише виробництво біогазу для отримання електричної і теплової енергії для місцевих потреб. Виробництво біометану відкриває можливості і для експорту і торгівлі. “Тоді вироблений в Україні біометан можна пускати у газотранспортну мережу і доправляти до Європи”, – зауважує директор німецької галузевої асоціації. Але й тут, зауважує Райнхард Шультц, слід добре попрацювати над нормативно-правовими рамками.

За матеріалами: finance.ua