Парадокси українського законодавства

8 Фев

Сьогодні ми розкажемо про те, як в Україні вибірково приймають закони і тлумачення деяких законодавчих визначень.

Мова йтиме про визначення поняття «біомаса», як його викладено в редакції Закону України №5485-VI від 20 листопада 2012 року. Нагадаємо, згідно з цим законом внесено зміни до Закону України «Про Електроенергетику», внаслідок чого змінились деякі величини зелених тарифів в Україні, методика розрахунку місцевої складової і змінено поняття «біомаси».

Внаслідок прийняття даного закону наші парламентарії вирішили віднести до біомаси тільки відходи. В законі написано:

«У цьому Законі біомасою є невикопна біологічно відновлювана речовина органічного походження у вигляді відходів лісового та сільського господарства (рослинництва і тваринництва), рибного господарства та технологічно пов’язаних з ними галузей промисловості, що зазнає біологічного розкладу, а також складова промислових або побутових відходів, що здатна до біологічного розкладу».

Здавалось би все добре, тільки от з визначення забрали  слово «та продукти« і «одним нажатием кнопки» майже зупинили розвиток біоенергетики в Україні. Тому що тепер важко віднести до біомаси такі продукти як пелети, брикети, дрова, деревну тріску та інші. Тому що вони не є відходами, а спеціально виробленими продуктами, які мають своє призначення.

Чому на початку статті ми написали про вибіркове законодавство. Тому що в першій версії цього закону визначення біомаси відповідало світовій та європейській практиці. Для порівняння наведемо визначення біомаси, яке дається в Директиві Європарламенту та Ради 2009/28/ЄС:

«Біомасою є речовина органічного походження, що зазнає біологічного розкладу — продукти, відходи та залишки сільського господарства (включаючи речовини рослинного та тваринного походження), лісового господарства та пов’язаних з ними галузей, враховуючи рибальство та рибництво, а також частина промислових та побутових відходів, що зазнає біологічного розкладу».

От так у розвинених країнах біомаса є продуктами, відходами та залишками … , а в Україні тільки відходами. Виникає  тільки одне запитання — чи то недодивились, чи хтось розуміє весь потенціал біоенергетики в Україні і страшно боїться її розвитку?