Досвід компанії Eco-Energoprom в утилізації відходів в Україні

27 Май

Підприємець-ентузіаст Гліб Рижов один з перших відкрив компанію з утилізації небезпечних відходів в Україні.

Його компанія почала роботу на ринку переробки промислових відходів в 2008 році.

«Мене не залишала думка про створення власної справи, — згадує засновник Eco-Energoprom Гліб Рижов. – Пощастило знайти однодумців і організувати свою справу в перспективному, але ще маловідомому на той час напрямку».

Група науковців, яка стала частиною команди Eco-Energoprom, вже мала досвід роботи з альтернативними джерелами енергії і була ознайомлена з інноваційними технологіями оброблення та утилізації органічних речовин на полігонах твердих побутових відходів (ТПВ).

За вісім років Гліб Рижов реалізував чимало успішних масштабних проектів. «Нам вдалося дослідити і виготовити експериментальний екземпляр плазмової газової установки з утилізації рідких органічних речовин, освоїти NBB-технологію, яка передбачає очищення вод, ґрунтів за допомогою біологічно активних об’єктів», — розповідає підприємець. — Компанія провела дослідні роботи з NBB-прибирання старих звалищ у Краматорську, Керчі, Москві, Самарі, Сочі, Алма-Аті й Астані — роботи призупинилися через міжнародні ускладнення».

За словами Гліба Рижова, за останні роки екологічна культура в Україні підвищилася.

«Однак реальний попит на послуги з утилізації йде здебільшого від транснаціональних компаній (так, серед клієнтів Eco-Energoprom — «Shell Україна», Coca-Cola, DHL), тоді як свідомість українського бізнесу зростає дуже повільно, — говорить підприємець. – В основному через відсутність державної підтримки. В нашій країні чиновницький апарат не завжди встигає за активними кроками бізнесу, а процедури отримання грантів та інвестицій вкрай ускладнені. Залишаються неврегульованими умови ліцензійної діяльності, поводження з небезпечними відходами тощо».

Не принесла очікуваних змін «розрекламована» українською владою дерегуляція. «Перевірки все одно є, незважаючи на мораторій, — наголошує Гліб Рижов. – А от схеми вимагання хабарів стали витонченішими».

Як результат нові гравці майже не заходять на ринок утилізації, підкреслює засновник Eco-Energoprom. «Сьогодні польські та китайські підприємці відкрили підприємства з перероблення й утилізації відходів лише у Київській області, — каже Гліб Рижов. — Проте роботи для утилізаторів більш ніж достатньо — лише у столиці щорічно утворюється 1,1 млн тонн сміття, з якого переробляють тільки 28%. У середньому на душу населення в Україні припадає понад 700 тонн відходів, накопичення яких щорічно зростає на 5-7%».

В Україні необхідно побудувати сучасні заводи з сортування, утилізації, перероблення вторинної сировини й отримання з неї альтернативної енергії, впевнений Гліб Рижов.

«При наявності людського потенціалу потрібні гроші — приміром для запуску сміттєспалювального заводу знадобиться близько $200 млн інвестицій, а також державна підтримка, — зазначає підприємець. — У Польщі, яка може слугувати прикладом стрімкого розвитку екологічних проектів, активному залученню регіональних інвестицій саме в проекти природоохоронного спрямування сприяла адміністративна реформа».

Так, у 2007-2013 роках польський бюджет спрямував в інфраструктурні й екологічні проекти майже 28 млрд євро. Для порівняння: з українського бюджету-2016 буде виділено на фінансування заходів з охорони довкілля та збереження природно- заповідного фонду близько 370 млн гривень.

На думку Гліба Рижова, в Україні конче необхідно стимулювати збір і перероблення відходів.

«Утилізація приносить прибуток: сьогодні 1 кг пластикової пляшки коштує 7 гривень, а 1 тонна склобою — 970 гривень, — говорить підприємець. – Однак бізнес не хоче розвивати цей напрямок, бо не відчуває підтримки».

Сьогодні Eco-Energoprom більше працює за межами України, наголошує Гліб Рижов. «Ми ведемо активні переговори, в деяких країнах уже вийшли на укладення договорів з утилізації могильників з використанням нашої NBB-технології, — говорить підприємець. — Особливий інтерес виявляють Польща, Туреччина і Південна Корея, а от в Україні на такі проекти попиту немає».

За матеріалами: ecotown.com.ua