В Ужгороді говорили про шведську енергетичну вербу

27 Ноя

Минулого тижня, в Ужгороді, у приміщенні Закарпатської ОДА відбулася презентація інноваційного проекту одного з перспективних альтернативних джерел енергії для України «Шведська енергетична верба».

Про перспективний вид альтернативного виду палива розказували українські та шведські експерти.

Як розповів представник ДП «Голланд Плант Україна» Адальберт Цегла, мета презентації – передати досвід вирощування та використання шведської верби як поновлюваного джерела теплової та електроенергії в Україні. «В Угорщині з цією тематикою ми працюємо 8 років, є певний досвід, з яким хочемо поділитися в Україні. Презентуємо повний цикл вирощування та виробництва біомаси шведської верби,- каже Адальберт Цегла.

Анніка Генрікссон, голова правління компанії Salixenergi Europa AB (Швеція) зауважила, що експерти, які приїхали в Ужгород з Швеції, представлять різні компанії. «Можливості енергетичної верби Швеція успішно використовує з 1970 року, — каже Анніка Генрікссон. – У нас використання біомаси верби складає 30% від загального використання енергії і займає 50% з усього використання поновлюваної енергії. Біомаса енергетичної верби ефективна для отримання і теплової енергії і електроенергії».

За словами шведського фахівця, енергетична верба є сільськогосподарською культурою і особливо корисна для  тих країн, де нема багатьох лісів. «У Швеції багато лісів, але ми користуємося вербою як джерелом енергії, — додає Анніка Генрікссон. —  В Україні є достатньо земель і це потенціал, який можна використовувати для закладання плантацій».

Костянтин Соляник, голова правління Еcosolum Group розповів, що клімат та якість ґрунтів в Україні значно кращий для вирощування енергетичної верби, ніж у самій Швеції. «Майже всі показники по вирощуванню верби кращі, ніж у Швеції,-  каже Костянтин Соляник. — і це є хорошим приводом використовувати досвід з впровадження таких інновацій». Поки що експериментальні площі енергетичної верби закладено у Сумській області та Закарпатті. Відтепер цю сільськогосподарську культуру можна вирощувати у промислових масштабах —  її офіційно зареєстровано в Україні.

Петер Кавашші, власник ДП «Голланд Плант Україна» наголосив: «Офіційно внесено у Держреєстр сорти верби як енергетичної культури, можна починати посадки перших енергетичних плантацій в Україні. На даний момент ДП «Голланд Плант Україна» має 8-10 млн. живців для закладання енергетичних плантацій». За словами Петера Кавашші, наступним кроком підприємства буде фахова підтримка та консультування фермерів, які захочуть закласти плантації верби. «Вирощування енергетичних плантацій є хорошою сферою діяльності.

Це дешеве місцеве джерело енергії, яке водночас є сприятливим для довкілля — культури виробляють кисень», — додав Петер Кавашші.

Площі плантацій можуть бути різними, кажуть фахівці: якщо ціллю є опалення власної ферми або приміщення, закладати необхідно близько 3 га, але, як правило, мінімальна площа посадок складає 5 га. Якщо йдеться про великі промислові насадження, то площі повинні починатися від 50 га, якщо у планах використовування верби для тепло станцій, необхідно від 600 га.

Як розповіли фахівці, всі котли, в яких використовується біомаса верби, автоматизовані, тому рівень ККД у них такий, як і у газових котлів і вищий від твердопаливних котлів на 20%. «Газові котли є дуже зручними але не при нинішніх цінах на газ», — зауважив Петер Кавашші.

На 1 га залежно від технологій висаджують  від 13 до 14,5 тис. саджанців. Вже у перший рік вони витягуються на  6-7 метрів, а кожні два роки ці плантації можна успішно збирати.

Близько 50-60% споживання енергії в Україні використовується для надання опалення населенню та організаціям. Переважна більшість цієї енергії використовується у вигляді природного газу. В останні десятиліття, вугілля, нафта, електроенергія та системи газового опалення замінювали одна одну 10-20 річними циклами. Перехід на ту чи іншу систему опалення завжди відбувався через зростання цін на паливо. Сьогодні, настав той момент, коли потрібно переходити на альтернативні твердопаливні системи опалення кажуть експерти.

За матеріалами: mukachevo.net