Утилізація відходів на РАЕС

29 Дек

Нещодавно у виробничих корпусах Рівненської АЕС з’явилися прозорі контейнери для збору відпрацьованих батарейок. За словами начальника служби охорони навколишнього середовища Олександра Горковлюка, генеральним директором станції Павлом Павлишиним на підставі звернення одного з працівників через спеціально розроблену інформаційну систему видано розпорядчий документ щодо поводження із використаними елементами живлення.

Відтак, дотримуючись принципів мінімізації негативного впливу на навколишнє середовище, на Рівненській АЕС організовано збір та укладено угоду про утилізацію хімічних джерел струму ємністю до 7 ампер*годин. До речі, за даними управління постачання на РАЕС щорічно використовується близько 4 тисяч елементів живлення, а їх впорядкована утилізація зберігатиме довкілля та здоров’я людей.

Слід зазначити, що впродовж кількох років на РАЕС у форматі «Інформаційної системи обміну досвідом експлуатації» працює підсистема звернень працівників до вищого керівництва з пропозиціями щодо покращення умов праці, безпеки, виробничих процесів тощо. Цього року ж року тут спостерігається суттєва активність звернень з пропозиціями та їх «коефіцієнт корисної дії». Вже  подано майже 100 пропозицій, близько половини з них стосуються оптимізації праці, п’ята частина – охорони праці.

«За підсумками року плануємо відзначити найкращі пропозиції. Але більшість з них – конфіденційні. На даний час ми бачимо практичні результати звернень, що підвищує довіру та мотивацію персоналу до прямого спілкування з керівництвом атомної електростанції. Адже кінцева  мета такої  роботи – підвищення культури безпеки», – розповів заступник начальника служби надійності, ресурсу та продовження експлуатації ВП РАЕС Олександр Мензул.

raes_2

Водночас у Володимирецькому та Маневицькому районах, більша частина яких входить до зони спостереження РАЕС, також нещодавно стартував проект Єврокомісії у межах Програми «Підтримка політики національного розвитку України». Адже за даними еколого-агрохімічної паспортизації тутешніх земельних угідь площа кислих грунтів по Володимирецькому району становить 91,2%, по Маневицькому – 76,3 %. Загальна площа – 42 097 га. Родючість кислих грунтів вкрай низька, через що падає ефективність землеробства.

На Рівненській АЕС утворюється шлам від освітлення води р.Стир. Особливістю цього шламу є те, що він може використовуватися, як високоефективний меліорант з корисними для рослин домішками мікроелементів, йому властива висока ступень дисперсності, що покращує розчинність та контакт з грунтом, та сприяє реальному підвищенню урожайності уже в перший рік використання. Шлам є сировиною для рекультивації земель, а також використовується при виробництві матеріалів для

На РАЕС вже накопичено близько 150 тисяч тонн вапняного шламу після попереднього очищення та пом’якшення води річки Стир. Шлам зберігається у спеціальних шламонакопичувачах, де триває його природне зневоднення. Тим часом, за словами начальника хімічного цеху РАЕС Михайла Новікова, практика використання вапняного шламу підприємств широко розповсюджена у світі у сільському господарстві та будівництві.  Тому на РАЕС передбачено проведення вапнування на двох експериментальних полігонах в обох районах. Після агрохімічного обстеження буде виконано хімічну меліорацію кислих грунтів за допомогою спеціалізованої сільськогосподарської техніки та обладнання.

Реалізація проекту триватиме впродовж 28 місяців шляхом залучення науковців та фахівців до просвітницької діяльності серед населення територіальних громад, створення відповідних шкільних гуртків, проведення конкурсів науково-дослідних робіт щодо охорони родючості грунтів.

На даний час вапняний шлам РАЕС активно використовують у сільському господарстві Костопільського, Сарненського та Березнівського районів Рівненщини, ТзОВ «Хайберрі» Маневицького району Волині. Експерт Єврокомісії Бернар Вендель, агроном із 40-річним стажем, впевнений, що втілення екологічного проекту, активну участь у якому бере РАЕС, є благородною справою в ім’я здоров’я нащадків та процвітання рідного краю.

Автор: Ігор Галущак

Для biowatt.com.ua