Україна залучатиме досвід Данії для розвитку ВДЕ

24 Авг

У рамках роботи Українсько-данського енергетичного центру, представники Держенергоефективності та Міненерговугілля у період з 14 по 18 серпня 2016 року перебували з робочим візитом у Данії, де ознайомилися з досягненнями однієї з енергонезалежних країн Європейського Союзу.

«Україні вкрай важливо вивчати та залучати досвід Данії, яка пройшла шлях зменшення залежності від традиційних видів палива та стала однією з передових країн ЄС у використанні «зеленої» енергії, зокрема, при виробництві тепла. Так, за даними Енергетичного агентства Данії, на сьогодні частка енергії з відновлюваних джерел у централізованому теплопостачанні складає понад 50%», — повідомив Максим Поліщук, координатор Українсько-данського енергетичного центру від Держенергоефективності.

Крім того, Данія не тільки забезпечує повне внутрішнє використання енергії з відновлюваних джерел, зокрема енергії вітру, а ще й експортує частину «зеленої» електроенергії до європейських країн.

Як пояснили данські експерти, ще у 80-х роках минулого століття Урядом Данії прийнято рішення щодо необхідності зменшення залежності від викопних енергоресурсів. Для цього було запроваджено жорстку податкову політику щодо використання природного газу та звільнення від оподаткування виробників електричної та теплової енергії з відновлюваних джерел енергії.

У рамках візиту українська сторона відвідала декілька підприємств з виробництва теплової та електричної енергії з альтернативних видів палива. Усі вони оснащені найновітнішими технологіями. Основною особливістю об’єктів є їхня висока ефективність та повна автоматичність. На більшості об’єктів працює одна-дві людини.

Голова робочої групи «Аналіз варіантів ширшого використання джерел відновлюваної енергії в секторі опалення», створеної в рамках Українсько-данського енергетичного центру, Юрій Шафаренко презентував експертам Данії стан та перспективи розвитку відновлюваної енергетики в Україні. Він нагадав, що прийнятим Національним планом дій з відновлюваної енергетики до 2020 року поставлено стратегічну мету – досягти 11% енергії з відновлюваних джерел у кінцевому енергоспоживанні країни. Також сторони обговорили останні законодавчі ініціативи у цій сфері, зокрема, законопроект щодо стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел енергії (реєстр. № 4334 від 30.03.2016).

За результатами візиту домовлено, що данська сторона проаналізує діюче в Україні законодавство щодо розвитку відновлюваної енергетики у секторі теплопостачання та з урахуванням досвіду Данії підготує рекомендації для стимулювання розвитку цієї сфери. Також досягнуто домовленостей щодо розробки фінансової моделі переходу котелень з газу на альтернативні види палива.

За матеріалами: Держенергоефективність