Україна отримає експертну допомогу Данії у сфері виробництва тепла із біомаси

25 Авг

Шляхи збільшення виробництва тепла з відновлюваних джерел в Україні та досвід Данії у цій сфері обговорили Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та представники данської компанії «Rambøll Group«, яка має понад 70-річний досвід роботи в енергетиці, особливо в проектах із використанням біомаси та відходів для генерації енергії. Переговори відбулися в рамках офіційного візиту С.Савчука до Данії 23 серпня.

Наразі компанія «Rambøll Group» має стратегічне завдання — розробити для України механізми стимулювання виробництва тепла «не з газу» та розвитку ринку біомаси. Найголовнішим проектом стане фінансова модель будівництва нової ТЕЦ на біомасі з  потужністю 5-20 МВт електричної та 10-60 МВт теплової енергії.

«Сьогодні кожне місто України відчуває потребу у диверсифікації джерел енергії. Чимало міст вже збільшують кількість твердопаливних котелень. Зі свого боку, ми працюємо над законодавчим полем для залучення інвесторів у цю сферу. Завдяки зусиллям Парламенту, Уряду та Держенергоефективності цьогоріч на законодавчому рівні запроваджено стимулюючий тариф на тепло «не з газу». Тепер важливо розробити рентабельний проект біоТЕЦ, який можна буде мультиплікувати в різних містах України», — розповів данським експертам Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та нагадав про значний ресурсний потенціал країни для виробництва енергії з біомаси.

У ході перемовин представники компанії розповіли, як у Данії розвивалося виробництво тепла з відновлюваних джерел. За їхніми словами, вже у 2010 році частка тепла «не з газу» становила близько 40%. Зокрема, 21% — тепло, вироблене з відходів, ще 16% — з біомаси. За даними Данської асоціації з питань теплопостачання, сьогодні 51% тепла в Данії згенеровано «чистими» джерелами енергії. У якості біомаси широко використовується солома. З 5,5 млн тонн соломи близько 2 млн тонн використовується саме на енергетичні потреби.

Також, данські експерти запевнили у значному досвіді у сфері виробництва енергії з відходів. Компанія працює над проектами у цій сфері у понад 45 країнах світу. До прикладу, у 2016 році у Копенгагені введено в експлуатацію завод з виробництва енергії з відходів. Щороку на підприємстві переробляється більше 500 тис. тонн сміття. Завод генерує 400 млн кВт*год електроенергії та 1 млн МВт*год тепла в рік. Цей досвід компанія використає і під час роботи в Україні.

За підсумками зустрічі сторони домовилися тісно співпрацювати у таких напрямах: 

  • формування нової політики виробництва тепла з відновлюваних джерел в Україні та розробка фінансової моделі біоТЕЦ для українських міст;
  • дослідження потенціалу виробництва енергії з відходів в Україні та його освоєння.

За матеріалами: Держенергоефективнтість