У Львові стартує комплексна програма з утилізації електронного непотребу

25 Фев

Рештки електронного та електричного обладнання є однією з найбільш небезпечних груп у складі побутових відходів, оскільки багато з них містять отруйні важкі метали: свинець, ртуть, кадмій, хром та берилій, а також бромовані антипірени, флуорохлоровуглеводні, поліхлоровані біфеніли, полівінілхлорид. Ці речовини мають особливо шкідливу здатність забруднювати довкілля та наражають на небезпеку здоров’я людей. Адже під час  розкладання компонентів електронного та електричного обладнання виділяються діоксини, поліароматичні вуглеводні та інші токсичні речовин.

Відтак, із середини березня у Львові збиратимуть не лише відпрацьовані елементи живлення й електролампи, але й  непридатну чи застарілу побутову техніку: комп’ютери, телевізори, холодильники тощо.

Еко Бус у Львові, програма збору відходів

Нагадаємо, що  у столиці Галичини вже діє Комплексна муніципальна програма поводження з відходами побутового електронного та електричного устаткування, однак нею було передбачено лише збір та переробку відпрацьованих батарейок та люмінесцентних ламп. В результаті, з липня 2014 року на території міста було зібрано 3 тонни відпрацьованих батарейок, при цьому задіяно 90 пунктів збору.

Наступний етап – це збір відпрацьованих люмінесцентних ламп, які містять ртуть. До кінця року тут планують відкрити лінію з переробки енергозберігаючих ламп, яка стане першою на території України.

За словами координатора проекту Оксани Війтик, головного спеціаліста відділу екології та благоустрою, працювати на ній будуть всього 2-3 людини, оскільки лінія буде повністю автоматизована. Механізм її роботи буде полягати в подрібненні лампи, виділення її структурних частин та подальшої їх переробки.

«Ніякої шкоди довкіллю лінія не несе, — підкреслює Оксана Війтик. — А коли вона запрацює на повну потужність, спеціальні екобуси для збору відпрацьованих батарейок, які вже зараз курсують містом, будуть збирати ще і використані енергозберігаючі лампи». Фінансування проекту здійснюється за рахунок коштів ЄС і Львівської міськради. Всього на втілення його в життя передбачено близько 1,3 млн. євро.

А з весни у місті стартує також збір та переробка техніки, котра, як і батарейки чи лампи, містить небезпечні для довкілля складники.

«Щороку в оселях львів’ян утворюється близько 200 тисяч непридатних для використання або морально застарілих предметів електричного та електронного обладнання. Мешканці Львова вже давно є екологічно освіченими, тож у них є потреба передачі цих відходів на утилізацію, а не на сміттєзвалище. Найкраща мотивація для них – це безпечне довкілля, в якому живуть люди, адже це запорука їхнього здоров’я та здоров’я їхніх дітей», – підкреслює  Андрій Галушка, начальник міського управління екології та благоустрою.

Збором, розбиранням та поелементною здачею на утилізацію відпрацьованого електроприладдя займатимуться 2 приватні підприємства – «Еко-тех-Україна» та «Дубровська». Робитимуть вони це безкоштовно.

Автор: Ігор Галущак

для biowatt.com.ua