Що зроблено за рік у сфері енергоефективності?

3 Дек

2 грудня 2015 року відбулася прес-конференція «Рік реформ: результати роботи Уряду та наступні кроки щодо розвитку сфери енергоефективності та відновлюваної енергетики».

На початку заходу Голова Держенергоефективності зазначив, що 2015 рік став роком енергоефективності для України. «Україна успішно долає складний шлях розвитку ринку енергоефективності завдяки ініціативам , які впроваджує Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та Агентство за підтримки Уряду. Ми запустили важливі процеси та зробили значний крок до енергетичної незалежності нашої країни», — зауважив Сергій Савчук та додав, що завдяки заходам адміністративного та стимулюючого характеру, за минулий опалювальний сезон вдалося зменшити споживання газу приблизно на 12% або на 2,4 млрд. м3.

«Урядом запроваджено Програму з утеплення житла, за якою держава відшкодовує частину суми кредиту на енергоефективне обладнання та матеріали для населення, ОСББ та ЖБК від 20% до 70%», — проінформував Сергій Савчук та додав, що впровадження цього механізму – реальний крок до підвищення енергоефективності у житловому секторі, який на сьогодні є одним із найбільш енергоємних.

Зі слів Голови Держенергоефективності, ці та інші рішення довели свою ефективність. Так, сьогодні банками видано майже 70 тисяч «теплих»  кредитів на суму 1,113 млрд грн.

За кількістю отриманих кредитів продовжує лідирувати Львівщина – 119, 90 млн.грн., де впроваджено місцеву програму відшкодування частини відсотків для населення, ОСББ та ЖБК з обласного бюджету. На поточний час таких програм по Україні — 69.

Окрім цього, Голова розповів про введення в експлуатацію ряду об’єктів, які виробляють тепло з альтернативних джерел. Їх потужність за 9 місяців поточного року становить 492,3 МВт.

В результаті прийнятого в цьому році Закону України щодо стимулювання розвитку відновлюваної енергетики встановлено «зелений» тариф на електроенергію для домогосподарств. До генерації «зеленої» енергії долучаються приватні домогосподарства, що використовують енергію сонця. Ними в цьому році вироблено 296 588 кВт/год. Їх кількість збільшилася з 21 до 128 у 2015 році.

«Розвиток відновлюваних джерел енергії є пріоритетним для Уряду. Відповідно до Національного Плану з відновлюваних джерел енергії до 2020 року, передбачається заміщення близько 7,2 млрд. куб. м газу в рік завдяки реалізації потенціалу лише біоенергетики» — зауважив Сергій Савчук та додав, що наразі даний сектор фактично заміщує близько 3 млрд. куб. м газу в рік.

Він зауважив, що цей напрям є інвестиційно привабливий. «Маємо успішні приклади реалізації проектів виробництва теплової енергії з біомаси, біогазу. Зокрема, біогазовий комплекс потужністю 5,5 Мвт, яким за останні два роки вироблено 70 млн кВт год «зеленої» електроенергії та 10 тисяч Гкал теплової енергії. Ще один приклад – міста Кам’янець-Подільський та Славутич економлять мільйони гривень, використовуючи замість газу торф, щепу, пелети», — сказав він.

Важливою складовою розвитку біоенергетичного сектору є також вирощування енергетичних культур. На даний час на цьому ринку вже працює декілька компаній. Зокрема, енергетичні тополю і вербу вирощують у Львівській, Житомирській та інших областях. Для реалізації таких проектів в Україні достатньо малопродуктивних земель.

Сергій Савчук поінформував, що нещодавно Урядом схвалено Національний план дій з енергоефективності на період до 2020 року, який надає Україні можливість запровадити європейську  практику планування та прогнозування розвитку енергетики, реалізації політики підвищення енергоефективності.

Голова Держенергоефективності звернув увагу на проведення практичної роботи в напрямку імплементації законодавства ЄС щодо енергетичного маркування. Так, затверджено технічні регламенти: «Про затвердження Технічного регламенту енергетичного маркування електричних ламп та світильників», «Про затвердження Технічного регламенту енергетичного маркування побутових посудомийних машин» та інші.