Знайомство з проектом uP_running

6 Июн

31 травня 2016 р. у Вінниці відбувся практичний семінар на тему заміщення імпортованих енергоносіїв місцевими видами палива в рамках проекту uP_running програми Європейського Союзу HORIZON 2020.   

На семінарі «Можливості використання деревної біомаси від обрізки плодових дерев і викорчовування старих насаджень в енергетичних цілях» були розглянуті питання підвищення прибутковості існуючого бізнесу з деревних відходів (економіка проектів, підводні камені, технології спалювання); можливості фінансування проектів з альтернативної енергетики.

Під час заходу відбулося представлення концепції трирічного проекту «Підвищення рівня сталого постачання деревної біомаси від обрізки дерев і викорчовування старих насаджень — uP_running» (HORIZON 2020), а також представлено кращий досвід європейських країн щодо успішного застосування відходів садівництва в якості енергетичної біомаси.

Метою проекту uP_running є заохочення садівників до використання деревини від обрізків та видалення насаджень (ОВН) в енергетичних цілях.

Метою даного семінару є сприяння співпраці між представниками всіх зацікавлених сторін у Вінницькій області, які можуть бути залучені до постачання, переробки та споживання продукції біомаси від обрізання дерев та видалення насаджень. Зацікавлені учасники зможуть взяти участь у п’яти демонстраційних проектах, запланованих для реалізації у 2017 році.

У проекті up_Running «Підвищення рівня сталого постачання деревної біомаси від обрізки та видалення багаторічних сільськогосподарських насаджень» беруть участь сім країн. Проект фінансується Європейською Комісією в рамках програми Horizon 2020. Двадцять демонстраційних проектів буде реалізовано в різних країнах для того, щоб довести доцільність використання деревної біомаси від обрізання та видалення насаджень в енергетичних цілях та для заохочення такої практики серед фермерів.

Деревина, що утворюється від обрізання, та залишається після очищення виноградників, оливкових плантацій та фруктових садів наприкінці виробничого циклу є одним з видів аграрних відходів, які зазвичай спалюються або заорюються в ґрунт з метою їх утилізації. Робота з такими відходами часто обтяжує основну сільськогосподарську діяльність і може спричиняти додаткові витрати для фермерів.

Незважаючи на різні труднощі, пов’язані з використанням такого виду відходів як енергетичної біомаси, існує кілька прикладів в Європі, які доводять можливість їх успішного застосування. Керуючись досвідом цих успішних проектів, виникла ідея створення ініціативи, що координується 11 організаціями з 7 європейських країн. Координатори uP_running впевнені, що їх знання можуть стати рушійною силою масштабного використання відходів обрізки та видалення насаджень в енергетичних цілях. 

Україна є однією з чотирьох демонстраційних країн проекту uP_running (інші країни: Іспанія, Італія та Греція). Аграрним партнером проекту стала асоціація «Український клуб аграрного бізнесу», технічним партнером було обрано Науково-технічний центр «Біомаса» (НТЦ «Біомаса»).

Для досягнення поставленої мети проект має намір надати фермерам, виробникам винограду та фруктів та можливим споживачам біопалива обґрунтовані аргументи та конкретні приклади, щоб довести, що впровадження ланцюжків з використання відходів деревини від ОВН є можливим. Для цього важливо зрозуміти, що ключ до успіху таких проектів та бізнес-моделі, які роблять їх можливими в кожному конкретному випадку, є не завжди очевидними: вони можуть потребувати самоуправління, комплексного поводження з відходами або ланцюжком постачання біомаси.

За матеріалами: Український клуб аграрного бізнесу