Особливості експлуатації твердопаливних котлів

24 Май

Твердопаливні котли – це обладнання, за яким необхідний догляд, якщо ви хочете його ефективно експлуатувати протягом усього терміну служби. Деякі загальні практичні поради щодо правильного догляду за твердопаливниками.

Запобігання утворення конденсату

Конденсат – це явище, яке може істотно погіршити роботу котла, а також стати причиною появи неприємного запаху в котельні. І в найгіршому випадку конденсат, при його постійному виділенні і дії на стінки теплообмінника, може призвести навіть до виходу з ладу обладнання.

Є три можливі причини утворення конденсату в котлі. Перша – охолодження димових газів до так званої «точки роси» через неутеплену димову трубу, друга – повернення в котел остиглого теплоносія, температура якого нижче допустимої, третя – вологі дрова.

Конденсат, який є агресивним хімічним з’єднанням, потрапляючи на стінки котла та змішуючись з сажею, утворює смолянистый наліт, який знижує ККД котла, і в результаті зменшує енергоефективність всієї системи. Більш того, поступово роз’їдаючи стінки теплообмінника, він може привести до поломки котла. Осідаючи на внутрішній стінці димоходу, він також руйнує його і може призвести до потрапляння димових газів всередину приміщення.

Захист від надлишкового тиску

Підвищення тиску в твердопаливному котлі може призвести до його розгерметизації, тобто виникнення протікання або ж взагалі до розриву теплообмінника. Цей момент враховується в конструкції деяких котлів.

Тим не менш, щоб не допустити такого результату, необхідно перевірити, що запобіжний клапан встановлений безпосередньо на котлі. Також необхідно ознайомитися з паспортом продукції, яка до неї додається, в ньому повинні бути зазначені граничні показники тиску в системі. За своїми характеристиками, у разі підвищення тиску в системі вище допустимої, клапан повинен скинути воду.

Чищення димоходу котла

Чистка котла і димоходу – це запорука ефективної роботи опалювального обладнання, адже сажа може перекрити вихід димових газів, що призведе до зменшення тяги, зниження ККД котла, і навіть до загоряння накопиченої сажі. Також при закупорці димової труби котельні можуть утворитися чадні гази, для цього необхідна витяжна вентиляція.

Видалення сажі в котлі і димарі – обов’язкова процедура, яку необхідно здійснювати в міру її накопичення, коли стає зрозуміло, що котел вже не видає ту потужність, яку генерував на початку експлуатації.

Якість палива

Тверде паливо повинно відповідати таким показникам, як вологість і зольність. Теплотворні характеристики вищі у більш сухого палива. Якщо розглядати всі види твердого палива по калорійності, то рейтинг у бік зменшення цього показника виглядає наступним чином: антрацит, кам’яне вугілля, брикети з твердолистяних порід, пелети, дрова твердолистяних порід, брикети з торфу.

Серед дров’яного палива найвищу теплотворність мають дубові дрова, нижча в 1,5 рази калорійність вільхи, тополі, берези. Рекомендується використовувати суху деревину, яка витримана в сухому провітрюваному приміщенні. Хвойні породи не рекомендуються через утворення смоли, яка, осідаючи на стінках, зменшує тепловіддачу палива і тим самим знижує ККД котла. Чим менше паливо залишає золи, тим воно ефективніше використовується.

Брикети – зручний і перспективний вид палива. Вони горять з мінімальним утворенням диму, не іскрять, при згорянні залишається мінімальна кількість попелу, а по теплотворності стоять вище пелет.

За матеріалами: vikna.if.ua