Когенерація: що і як?

20 Май

Комбіноване виробництво електричної та теплової енергії (когенерація) — спосіб одночасного виробництва електричної та теплової енергії в межах одного технологічного процесу у результаті спалення палива.

Комбіноване виробництво електричної та теплової енергії здійснюється в Україні відповідно до прийнятого у 2005 році (з останніми змінами у 2012) Закону України «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії(когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу» .

Скидний енергетичний потенціал технологічних процесів — вторинні енергетичні ресурси, які можуть бути використані для виробництва електричної та теплової енергії в когенераційних установках. Перелік цих вторинних енергетичних ресурсів встановлюється центральним органом виконавчої влади у сфері енергозбереження.

Типовими різновидами електростанцій з комбінованим циклом виробництва є:

  • Парова турбіна — використовує скидне тепло від парового котла. Прикладом такої електростанції є Київська ТЕЦ-5.
  • Газопоршневий генератор — використовує енергію палива для генерації електроенергії, скидне тепло в подальшому використовується для опалення або в інших цілях. Найпоширенішим паливом для газогенераторів є природний газ, також можуть використовуватись шахтний метан або інше. Прикладом подібної електростанції є КГЕС Шахти імені Засядька — найбільша у світі когенераційна електростанція, яка працює на шахтному метані.

Стаття 9 Закону України про когенерацію визначає державне стимулювання створення та використання когенераційних установок:

  •  Власникам когенераційних установок незалежно від встановленої  електричної потужності надається право безперешкодного доступу до  місцевих (локальних) електричних мереж та продажу виробленої  електричної енергії окремим споживачам за договорами, включаючи право постачати споживачу електричну енергію в години доби найбільшого або середнього навантаження електричної мережі (пікові та напівпікові періоди доби) одночасно (додатково) з основним постачальником електричної енергії.
  • До тарифів на електричну і теплову енергію, вироблену кваліфікованими когенераційними установками, не включається на період до 2015 року цільова надбавка, встановлена статтею 17 Закону України «Про електроенергетику» , а також іншими нормативно-правовими актами.

Найбільшими в Україні виробниками електроенергії з комбінованим циклом є

Назва Встановлена електрична потужність
Київська ТЕЦ-5 700 МВт
Харківська ТЕЦ-5 540 МВт
Київська ТЕЦ-6 500 МВт
Кременчуцька ТЕЦ 255 МВт
Черкаська ТЕЦ 230 МВт
Чернігівська ТЕЦ 210 МВт
Калуська ТЕЦ 200 МВт
Северодонецька ТЕЦ 185 МВт
Краматорська ТЕЦ 120 МВт

Джерело — Вікіпедія

Схема когенераційної системи виглядає наступним чином:

Схерема когенераційної системиДжерело:realenergo.net

Схерема когенераційної системи
Джерело:realenergo.net

 

Що ж до європейського досвіду, то у 2004 році Європейський парламент прийняв директиву 2004/8/EC [1], яка закликає країни-члени ЄС до заохочення створення нових когенераційних електростанцій та стимуляції існуючих. На середньострокову та далеку перспективу Директива закликає до підтримки високоефективних когенераційних електростанцій, що повинно допомогти зменшити викиди парникових газів та сприяти сталому розвитку. Директива заохочує до створення національних схем підтримки когенерації країнами-членами, проте не зобов’язує до цього. На сьогоднішній день приклади таких схем підтримки існують у Бельгії (схема зелених сертифікатів а також квоти на когенерацію), Іспанії (Постанова щодо продажу електроенергії когенераційних електростанцій) та Німеччині (Закон про когенерацію)