Енергетична верба

10 Май

На сьогоднішній день відомо близько 20 видів швидкоростучих рослин, які можна вирощувати для отримання рослинної біомаси. Це евкаліпт, тополь, верба, міскантус та інші. Зібрана біомаса використовується для виробництва теплової та електричної енергії, може бути сировиною для виробництва твердого біопалива, як паливні гранули і брикети.

В помірній кліматичній зоні, в якій знаходиться Україна, для вирощування енергетичних рослин найкраще підходять сорти швидкоростучої верби, виду Salix Viminalis.

Рослини в енергетичних плантаціях висаджують саджанцями в шаховому порядку. Кількість саджанців на 1 га висаджують в залежності від плануючого циклу збору майбутнього урожаю. Густота посадки може складати від 12 000 до 22 000 саджанців на 1 га.

Енергетичні плантації біомаси попереджують ерозію ґрунтів, сприяють покращенню навколишнього середовища.

При згорянні біомаси на електростанціях або в котлах в атмосферу викидається тільки СО2, який був поглинутий рослиною в період її росту.

 Характеристики кущоподібної верби виду Salix Viminalis

 • Середній приріст маси – 1,5-2 метра в рік.
 • Збір урожаю – кожні 2-3 роки.
 • Кількість циклів збору урожаю з однієї посадки – 7-8 разів, після чого можна проводити рекультивацію землі під посадку інших культур або закладати нову плантацію верби.
 • Вимогливість до ґрунтів – ґрунти середньої якості з великою вологістю.
 • Потреба рослини в мінеральних добривах – для підживлення рослин в ґрунти вносять 3 види мінеральних добрив. Кількість мінеральних добрив залежить від якості землі, проте значно менше від потреб інших сільськогосподарських культур.
 • Період збору урожаю – листопад – лютий, коли опадає листя.

Чому енергетична верба?

Серед усіх енергетичних рослин у світі саме верба сьогодні використовується у світі в якості основної енергетичної культури для виробництва твердого палива. Найбільший досвід у її продукуванні і вирощуванні мають такі країни як Швеція, Англія, Ірландія, Польща, Данія.

Найбільші плантації верби на сьогодні у Швеції, які складають приблизно 18 000 – 20 000 га, в Польщі — більше 6 000 га. В Україні, незважаючи на велику кількість незадіяних земель несільськогосподарського призначення, промислових посадок енергетичних рослин поки що недостатньо. Перші плантації енергетичної верби почали вирощувати в Волинській, Івано-Франківській та Рівненській областях.

Як енергетична верба впливає на екологію і довкілля?

 • Один гектар плантації енергетичної верби поглинає з повітря понад 200 тон СО2 за 3 роки.
 • Ідеально підходить для засадження забруднених та земель, малопродуктивних з точки зору вирощування сільськогосподарських культур.
 • Ефективно застосовується у протиерозійних заходах для укріплення ґрунтів.
 • Збагачує ґрунти мінералами та мікроелементами, поживними речовинами природного походження.
 • Плантації енергетичної верби є природними фільтрами для видалення відходів агро-промислового виробництва, застосовуються як буферні зони в місцях накопичення біологічних відходів фермерських господарств.
 • Енергетична верба є природним фільтром для очищення ґрунтів від пестицидів.

За матеріалами: Салікс Енерджі