Скільки можна отримати біогазу з відходів українського АПК?

11 Авг

Після подорожчання газу, і, особливо, після припинення поставок газу з східного кордону, словосполучення біогаз, біомаса, біоенергетика  звучать щодня в різних середовищах. Україна є великою аграрною країною і використовує свій потенціал для виробництва продовольства. Тепер виникає потреба використати біомасовий потенціал, в т.ч. сільськогосподарський,  для забезпечення енергонезалежності країни.

На сьогодні в країні  дуже скромна цифра виробництва біогазу – 1% в долі первинної енергії. Біогазові проекти можуть допомогти збільшити цю цифру виробництва біоенергії, використовуючи продукти переробки, відходів і спеціально вирощеної сировини. Крім цього такими ж технологіями можна отримувати біогаз з органічних фракцій твердих побутових відходів і стічних вод.

Ще одне питання, котре вирішується в біогазових проектах, це екологія. Такі проекти зменшують використання інших видів палива, відповідно зменшуючи небезпечні і непотрібні викиди в атмосферу.

Біогаз являє собою суміш метану і вуглекислого газу. Його можна використовувати без збагачення в котлах, двигунах, печах. Після виділення з біогазу метану, останній можна транспортувати до споживача по трубопроводах.

Вартість біометану дорожча від встановленої в цьому році в Україні ціни газу для приватних споживачів і теплоенерго. Але у випадку, коли ціна газу підніметься в 2 рази, що вже передбачено з 2017 року, тоді ціна біометану стане меншою за ціну природного газу. Для промислових підприємств вже зараз біогаз дешевший від природного газу.

За даними спеціалістів Біогазової асоціації України, з відходів агропромислового комплексу можна отримати 1,6 млрд. м3 біогазу щороку і твердих і рідких відходів ЖКГ ще таку ж кількість. Якщо задіяти біля 1 млн га земель для вирощування енергетичних культур, то можна отримати ще 3 млрд м3 біогазу.

Для рентабельного виробництва біогазу, установка повинна виробляти біля 500 м3 біогазу на годину. Біогазові технології досить дорогі. Підприємству, котре має 15 тисяч свиней, потрібно вкласти 1 млн дол. США для біогазової установки, котра буде виробляти до 300 млн кВт*год електроенергії щороку. Окупність проекту біля 6 років. Не кожне підприємство може на це наважитися, хоча можна отримати на ці цілі дешевші кредити від західних банків.

За матеріалами: ecotown.com.ua