Микола Коломийченко про створення національних стандартів біопалива

4 Фев

Сьогодні у нас в гостях Коломийченко Микола ВіталійовичПрезидент Асоціації «Український Пелетний Союз», створеної в 2012 році з метою розвитку та стандартизації українського ринку біопалива. Ми запросили Миколу Віталійовича, щоб детальніше дізнатись про цілі асоціації та кроки, які будуть зроблені для наближення стандартів на українському ринку до європейських.

Микола Віталійович, дякую, що погодились дати інтерв’ю для нашого проекту. Наше перше запитання:

— Що собою представляє асоціація Український Пелетний Союз, для яких цілей вона створювалась і як вона може допомогти українським виробникам біопалива?

— «Український Пелетний Союз» (надалі – УПС) створено за сприяння Європейського пелетного консульства, та у відповідності до вимог ЕС,  щодо створення національного органу  з повноваженнями проведення  сертифікації твердого біопалива за новими стандартами  EN plus. Асоціація «Український Пелетний Союз» є неприбутковою організацією.

Діяльність Асоціації наступна – ми поставили собі за мету створити біопаливну галузь, оскільки зараз в цьому сегменті ринку повний  безлад. Діючі  закони заводять виробників у глухий кут, наприклад, видача експертних висновків для отримання статусу постачальника альтернативного палива. А іноді вони  просто не відповідають вимогам сучасної світової кон’юнктури ринку – зокрема в  питаннях  легалізації сировини. На даний час біомаса в Україні не має офіційного товарного статусу. Зараз ми  працюємо над трьома програмами з розвитку ринку біопалива в Україні – це індустріальна програма, логістична та програма сертифікації продукції.

Зараз ми  працюємо над трьома програмами з розвитку ринку біопалива в Україні – це індустріальна програма, логістична та програма сертифікації продукції.

Індустріальна програма спрямована  на підтримку українських виробників високоякісної, конкурентоспроможної продукції – як для експорту, так і для внутрішнього ринку. В нашій країні дуже великий науково-технічний потенціал. Є багато впроваджених технологій, розробок тощо. В рамках цієї програми вже відбувається співпраця між ПАО «АвтоКрАЗ» і Технічним Центром «Общемаш» з серійного випуску мобільних комплексів гранулювання органічних відходів (пелет та брикетів) МЛГ-11 «Форвард». Вони  не мають аналогів у світі та  створенні в Україні  з українських  комплектуючих та матеріалів.

Програма логістики  направлена на зменшення транспортних витрат у собівартості продукції шляхом створення спеціалізованих митно-логістичних біопаливних терміналів. Чекаємо на  контакти з організаціями, які прагнуть оптимізувати експортні  витрати та знизити вплив логістичної складової у собівартості продукції. За останніми даними, транспортні затрати можуть сягати  60% собівартості – це занадто багато, адже біопаливо має на меті  зменшити навантаження на атмосферу і  не збільшувати використання вичерпних ресурсів. Досягти цієї  мети можна, але тільки за умов тісної співпраці.

Програма сертифікації – найважливіша для нас на даний момент часу. Ми ініціювали  запровадження європейської системи сертифікації твердого біопалива  ENplus, оскільки це дозволить українським виробникам змагатися за нові міжнародні ринки збуту і стане ще одним кроком до зростання ринку в Україні. Маємо честь повідомити, що 1 березня 2013 року у м.Вельс (Австрія), на щорічній Європейській пелетній конференції відбудеться урочистий вступ Українського пелетного союзу  до European Biomass Association (AEBIOM) і, відповідно,  до  European Pellet Council, що дозволить Україні отримати можливість впровадити європейську сертифікацію та суттєво збільшити  збут  власної продукції.

Також ми розробляємо проекти та підтримуємо заходи щодо переобладнання енергогенеруючих потужностей  з природного газу на біопаливо – пелети  або брикети.

— Як відомо, основна доля продукції українських виробників на сьогоднішній день відправляється на експорт в Європу. Які основні проблеми, з якими стикаються наші виробники на цьому шляху, ви можете відмітити?

— Так, за нашими підрахунками, близько 70 % виробленої в Україні продукції  йде на експорт, причому більша частина експорту – це поставки в Польщу. Тамтешні теплоелектростанції вже звикли працювати на українській продукції низької якості, мається на увазі так звана «сіра» пелета. Проблем з експортом немає, будь-яку кількість продукції, будь-якої якості купуватимуть ще до виробництва – але і вартість такої продукції дуже низька.

близько 70 % виробленої в Україні продукції  йде на експорт, причому більша частина експорту – це поставки в Польщу

Вже з 3-го березня 2013 р. в дію вступає Регламент ЄС №995/2010, який має запобігти проникненню на ринки Євросоюзу деревини та будь-яких виробів і матеріалів з деревини, що отримані в результаті нелегальної заготівлі.

На відміну від розвинених країн Заходу, ми не маємо чіткого стандарту та цін на вітчизняну біомасу. А це  унеможливлює легалізацію сировинної бази, як того вимагає ЄС. З метою врегулювання цього питання на законодавчому рівні Український Пелетний Союз ініціює урядові та парламентські слухання.

— Які послуги надає чи планує надавати Український Пелетний Союз виробникам біопалива?

— По-перше, Український пелетний союз отримує право на проведення процедури сертифікації виробництв твердого біопалива та готової продукції (пелет та брикетів) за стандартами EN plus.

По друге, членам УПС надається можливість долучитися до реалізації інфраструктурних проектів, які вже зараз реалізуються в Україні і мати знижки в системі європейської сертифікації за стандартами ENplus.

По третє, членство в Українському пелетному союзі є гарантією стабільності та надійності  виробника або трейдера у господарських відносинах з європейськими партнерами. Всі великі контракти на постачання твердого біопалива до країн ЕС надходять до УПС з правом передачі цих контрактів гарантованим партнерам.

Також маємо ряд заходів щодо захисту інтересів національних виробників та розвитку біопаливної галузі України. Ми також маємо можливість впливати на законотворчу діяльність і захищати інтереси членів Асоціації у відповідних органах виконавчої влади.

Ви допомагаєте тільки експортерам чи Асоціація може бути корисною також для виробників біопалива, які сьогодні починають працювати на внутрішній ринок?

— Ми зацікавлені у розвитку  внутрішнього ринку в першу чергу, а в ньому неодмінно «виростуть» експортери з товаром високої якості і відповідною ціною. Це  поповнить бюджет країни і сприятиме збільшенню  капіталізації підприємств біопаливної галузі.

Формування внутрішнього ринку у нас пригальмоване. Станом на кінець 2012 року, лише 3 підприємства отримали «зелений тариф» на виробництво електроенергії з біопалива. Насправді, таких проектів набагато більше. Щодо котельних на біопаливі – тут проста математика, вони економічно вигідні. Їхня кількість має  збільшуватися прямо пропорційно ціні на газ. Нещодавно в соціальних мережах пролунав заклик: «Не годуй москаля, бережи газ. Воїн УПА дід Панас». Мені не до душі такий екстремізм, але перехід на опалення біопаливом принесе нашій державі економію природного газу близько 2,0 — 3,5 млрд. (!) кубометрів на рік, та знизить тарифи ЖКГ на  15-20% у частині генерації та поставки тепла, зменшить викиди СО2 в атмосферу.

перехід на опалення біопаливом принесе нашій державі економію природного газу близько 2,0 — 3,5 млрд. (!) кубометрів на рік

— Чи планує ваша Асоціація розробляти внутрішні стандарти якості на українське біопаливо чи на даний момент є більш важливі питання. Якщо так, то які?

— УПС ініціював, взяв участь у розробці та впроваджує заходи щодо створення національних стандартів з біопалива, яких до цього в країні не було. Зараз вже відбувається процес закінчення науково-технічної розробки та затвердження українських стандартів за 100 процентною аналогією з європейськими. Так що тримаємо руку на пульсі.

Не менш важливим для нас є постійне інформування виробників біопалива і обладнання. Вони будуть завжди знаходитися в потрібному інформаційному просторі.

— Як би ви оцінили стан українського ринку твердого біопалива станом на 2013 рік, які основні проблеми для його розвитку ви бачите?

— Зараз близько 75% існуючих підприємств знаходяться у стані колапсу. Немає сенсу виробляти якісну продукцію, бо немає можливості сертифікації за стандартами EN. Немає доступу до сировини, бо її скуповують на лісових аукціонах виробники МДФ та ОСБ за більш високою ціною. Немає можливості підтвердити  походження сировини, бо немає офіційного статусу біомаси. Немає можливості сформувати або залучити  вільний  капітал. Коли капітал з’являється, а інвестори Україну люблять, одразу з’являється «нестача мозку»: то бізнес-плани ми писати не вміємо, то по чиновниках ходити не любимо, то хочемо, щоб все було собі, а інвестору зась, то персоналу не вистачає… багато всякого бачив. А починаючи з 2013 року передрікаю ринку біопалива в Україні сталий розвиток, над чим і працюємо.

Які знакові події ви можете відмітити на ринку біопалива в Україні в минулому році? Які основні тренди зараз відбуваються на ринку?

— Як я вже згадував, у 2012 році виробник масово переорієнтувався на «дешеві» ринки. Маю щире бажання, щоб  цього року відбулась значна капіталізація, і, відповідно, перехід на «заможні» ринки збуту. Виробник вже замислився, і  ми йому допоможемо. Тенденції  2012 року щодо підвищення вартості перевезень будуть зростати, ціна сировини має зрости суттєво через вступ у дію Регламенту ЄС №995/2010. У 2012 році 30% всього виробництва твердого біопалива припало на внутрішній ринок, що на 6% більше, ніж у 2011р., тож орієнтація виробників на внутрішній ринок стане ще суттєвішою, прогнозую 35-40%.

Як ви можете оцінити загальне законодавче поле в Україні для виробників паливних гранул, деревної тріски для опалення та інших видів біопалива?

— Легалізація сировини, відповідальне лісогосподарство і раціональне використання ресурсів – найважливіші чинники швидкого розвитку галузі. Ми маємо міцні ділові контакти з виробниками біопалива і з виробниками обладнання по всій Україні . Вони згодні об’єднуватись для отримання прибутку, збільшення оборотів і капіталізації виробництв – саме вони зараз формують своє майбутнє, але мірою успіху виступають гроші. Деякі процедури, особливо ті , що пов’язані із законотворчою діяльністю, є витратними. Для того, щоб реалізувати усі прагнення учасників ринку, у інших  країнах світу існує професійне лобі. А у нас зазвичай лобіюють інтереси однієї компанії або групи осіб і аж ніяк не всієї галузі. Наша мета — створення та лобіювання інтересів усієї галузі твердого біопалива.

І на завершення, що ви порекомендуєте підприємцям і потенційним інвесторам, які вирішили або хочуть зайнятись виробництвом біопалива?

— Звертатися до нас. Нам не байдуже. Ми спеціалізована галузева організація, яка має досвід, ресурс та  можливість реально  допомогти і захистити інтереси підприємців та інвесторів. Пропонуємо виключно професійне та сумлінне відношення щодо взаємодій з партнерами  на благо розвитку підприємництва,  міжнародного співробітництва та зростання промислового потенціалу України.

Довідка:
Неприбуткова Асоціація «Український Пелетний Союз» була створена у 2012 році з метою створення галузі твердого біопалива в Україні.

  • Президент Асоціації – Коломийченко Микола Віталійович
  • Віце-президент –  Буровський Роман Миколайович
  • Експертна Рада Асоціації охоплює велике коло спеціалістів з України і країн Євросоюзу.

З усіма питаннями та проханнями звертатись до Генерального Секретаря Асоціації, Тетяни Ігнатенко: ukrpelletsunion@gmail.com, тел: (044) 3842188