Іван Надєїн про підвищення цін на газ

16 Апр

Більш ніж 20 років українці користувалися дешевим газом, і влада ніяк не стимулювала населення скоротити його споживання. Тому різке підвищення цін без програм кредитування енергозбереження та інших стимулів — це шокова терапія, яка може привести до зростання заборгованості за газ в країні, вважає експерт з енергетичних питань Іван Надєїн.

«Ера дешевого газу закінчилася давно, але останні кілька років політики продовжували роздавати обіцянки і розповідати про те, що за рахунок власного газовидобутку ми зможемо утримати зростання цін. Це не відбулося, і тепер за день тарифи злетять на 73%», — передає слова експерта інформагентство УНН.

Надєїн вважає, що в умовах форс-мажору, в якому Україна сьогодні опинилася, уряд зобов’язаний запропонувати якісь компенсатори, які дозволили б пом’якшити наслідки різкого підвищення цін.

«Це можуть бути пільгові безвідсоткові кредити на купівлю та встановлення металопластикових вікон, котлів на інших видах палива або утеплення будинків. Аналогічні програми працюють у Польщі, Чехії та інших країнах, де свого часу зіткнулися з проблемою переходу на ринкове ціноутворення», — вважає експерт.

Однак, за його словами, замість цього влада нічого не пропонує і, за наявною інформацією, готується ліквідувати Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження.

«Відсутність інструментів для стимулювання енергозбереження призведе до зростання заборгованості за газ та теплову енергію. У лютому борг населення за житлово-комунальні послуги зріс на 3,4% до 14 млрд грн. При цьому середні нарахування на одного власника особового рахунку складають 532,2 грн. У країні, де середня зарплата трохи більше ніж 3 тис. грн. Величезний стрибок цін призведе до зростання неплатежів, як мінімум, на 10-15%», — переконаний експерт.

У середу, 2 квітня, міністр фінансів України Олександр Шлапак повідомив, що українська влада планує підняти тарифи на газ для населення в середньому на 73%, при цьому раніше йшлося про 50%. За його словами, підвищення тарифів буде поетапним протягом 4 років, останнє підвищення планується в 2017 році. Міністр наголосив, що 4,5 млн громадян, які отримують субсидії, не відчують підняття цін.

За матеріалами: korrespondent.net