Досвід виробництва біогазу компанією «Астарта»

17 Мар

Астарта-Київ

Рішення будувати біогазовий завод з’явилося у керівників «Астарти» тоді, коли Глобинський цукровий завод став продукувати шість тисяч тонн цукру в добу та, відповідно, 1,2 тисячі жому. І постало питання його подальшої утилізації. Наявне в «Астарті» молочне стадо могло з’їсти тільки близько п’ятої частини жому. Як розповідав незабаром після відкриття заводу технічний директор «Астарти» Ігор Рілик, продати решту в регіоні розміщення заводу неможливо — немає попиту. «Вивозити жом на поля й приорювати теж можна лише свіжим. Якщо він закисає, то може завдати великої шкоди й закислити ґрунт, що негативно вплине на врожайність», заявив він.

Аргументом на користь енергетичного використання жому стало те, що з початку 10-х років ціна газу для промисловості стрімко пішла вгору. Тому «Астарта» і почала будувати при заводі біогазовий завод, який був запущений в 2013 році і досяг своєї проектної потужності в 2014-му.

Його проектна потужність досягає 150 тис. куб. м біогазу/день, що еквівалентно 75 тис. куб. м природного газу. Основна сировина — буряковий жом. Але додатково в реакторі «спалюють» гідрофуз із соєвого заводу, пожнивні залишки кукурудзи та інші рослинні рештки. Також використовується гній з молочних ферм.

Кредитором проекту виступає ЄБРР, але точні обсяги інвестицій в проект невідомі. Повідомлялось лише, що в 2012 році на будівництво комплексу було спрямовано 10 млн. доларів.

«За минулий рік біоенергетичний комплекс справив 10,5 млн куб. м. У сезон цукроваріння на цукровому заводі біогазом заміщається до половини потреби в природному газі», — розповіли Agravery.com в прес-службі «Астарти». За їхніми даними, середня витрата газу на переробку 1 тонни цукрових буряків на підприємствах «Астарти» становить 23 куб. метра. Завдяки біогазу компанія змогла заощадити до 5 млн куб. м природного газу.

Минулого року компанія ввела у промислову експлуатацію біогазопровід, який з’єднав два підприємства компанії – Біоенергетичний комплекс, де виробляється біогаз, та Глобинський соєпереробний завод. І зараз біоенергетичний комплекс функціонує цілий рік. У весняно-літній період за допомогою біогазу переробляють сою, а з осені, з початком сезону цукроваріння, роблять цукор.

У грудні 2015-го біоенергетичний комплекс став виробляти ще один вид енергії — електроенергію. Когенераційна установка 500 КВт була поставлена ​​Первомайськдизельмашем, протестована на біогазі та успішно працює.

Комплекс повністю виконав завдання, поставлене в проектному завданні, кажуть в «Астарті». Навіть девальвація гривні майже не торкнулася будівництва, так як комплекс був закінчений на початку 2014 року. А дохід, що отримується від біогазу, прив’язаний до вартості природного газу, ціна на який фактично прив’язана до долара. Точних термінів окупності не називають, кажучи тільки, що вона залежить від ціни природного газу і буде не менше 10 років. «Застосування сучасних біотехнологій дає змогу збільшити використання поновлюваної енергії у виробничому циклі, що є важливим для такої енергоємної галузі, як виробництво цукру. Це реальна альтернатива імпортованому газу. Крім того, ефективне використання ресурсів досягається шляхом подальшого застосування біоречовин як добрив для сільгоспугідь», — говорив про проект генеральний директор Віктор Іванчик.

У компанії в принципі планують будувати біогазові установки при інших об’єктах, однак точних термінів і параметрів проектів не називають. Також в майбутньому планують ввести в експлуатацію когенераційну установку на біогазі для виробництва і продажу електроенергії за «зеленим тарифом».

Як розповідав на конференції, присвяченій біогазовим технологіям керівник проектів «Астарти» Олексій Криволапов, потужність майбутньої когенерації буде дорівнює 12 мВт. «У Глобині є підстанція на 50 мВт і вона спокійно прийме нашу енергію. Зараз ми розробляємо бізнес-модель, в тому числі забезпечення реактора сировиною», — сказав він.

Технічні характеристики біогазового заводу:

  • Потужність переробки — 1200 тонн жому за добу або іншої біомаси
  • Вихід біогазу — до 150 000 м2 за добу

Автор: Наталія Гузенко

Перепост: agravery.com