Стан та перспективи розвитку сонячної енергетики в Європі

11 Июн

Продовжуючи серію аналітичних звітів про розвиток галузей альтернативної енергетики від EurObserv’ER, Biowatt.com.ua пропонує увазі українських читачів аналіз звіту Solar thermal and concentrated solar power barometer 2012 щодо розвитку сонячної енергетики в країнах Європи.

Основні тренди ринку 

За 2012 рік у всіх країнах Європейського Союзу було встановлено 3,4 мільйони квадратних метрів сонячних панелей. Це дозволило збільшити потужність сонячної енергетики в ЄС до рекордних 29,6 ГВт . В той же час показник нових панелей набагато менший за пікові 4,6 млн квадратних метрів у 2008.

11

Площа встановлених сонячних панелей у ЄС (за роками, м2)

 

Лідером ринку залишається Німеччина (819 МВт нових потужностей за 2012 рік, загальний обсяг ринку — 11,4 ГВт), на другому місті за обсягом ринку — Австрія (146,2 МВт нових потужностей за 2012 рік, загальний обсяг ринку — 3,45 ГВт), на третьому — Греція (170,1 МВт нових потужностей за 2012 рік, загальний обсяг ринку — 2,88 ГВт).

Розвиток усіх країн Єврозони та загальний обсяг ринку можна побачити на графіку знизу. Червоні цифри- це потужність об’єктів, що були введені в експлуатацію у 2012 році, жовтий колір — потужність усіх об’єктів сонячної енергетики у країні.

Розвиток сонячної енергетики у країнах ЄС за 2012 рік

Розвиток сонячної енергетики у країнах ЄС за 2012 рік

 

Основні країни ринку 

Однією з найцікавіших країн на європейському ринку сонячної енергетики є Іспанія. За обсягом термальної сонячної енергії країна займає четверте місце, щороку скорочуючи потужність нововведених об’єктів. Однак це тільки характерне для термальної сонячної енергетики. З 2010 року сонячна енергетика Іспанії поступово переформатувалася на концентрований тип використання сонячної енергетики. У 2012 році було збудовано 17 нових станцій на загальну потужність понад 800 МВт. Варто зазначити, що загальний ринок концентрованої сонячної енергетики складає майже 2 ГВт, і лише 5,75 МВт розташовані не в Іспанії (одна станція на 5МВт — в Італії, два заводи по 0,75 МВт — у Франції)

Ринок сонячної енергетики ЄС концентрованого типу (МВт)

Ринок сонячної енергетики ЄС концентрованого типу (МВт)

 

2012 рік для Італії був важливим в плані державного регулювання ринку. На початку 2012 року Національна агенція з розвитку електроенергії переглянула план стимулювання розвитку альтернативних джерел електроенергії. Були встановлені нові тарифи для енергії, виробленої на сонячних станціях. Програма розрахована на декілька етапів, перший з яких передбачає, що спеціальними тарифами можуть користуватися лише станції, площа сонячних панелей яких перевищує 2500 м2. Такі станції продаватимуть вироблену електроенергію за тарифом 0,32 євро/кВт. В майбутньому передбачається, що тарифи зменшаться для великих станцій і підвищаться для малих. Така політика в результаті призвела до стимулювання галузі — так, наприклад, тільки на Сицилії до 2013 року введуть в експлуатацію понад 30 станцій загальною потужністю понад 200 МВт.

У Франції ситуація дещо відмінна. У 2012 році у країні спостерігався спад темпу розвитку сонячної енергетики, однак це не ознака спаду інтересу до галузі взагалі. Влада Франції підписала декілька договорів про будівництво масштабних сонячних станцій, що завершаться тільки у 2014 році. Найбільший комерційний проект — Cnim — з будівництва кількох сонячних електростанцій на півдні Франції — розпочався у вересні 2012 року і завершиться лише у 2015.

Важливим показником є також забезпеченість країни сонячною електроенергію у розрахунку на одного жителя. Лідером тут є Кіпр, на другому місці — Австрія, Греція — третя. Повний список країн наведено у таблиці нижче (у м2/особу та кВт/особу):

Забезпеченість сонячноютикою в розрахунку на одну особу енерге

Забезпеченість сонячноютикою в розрахунку на одну особу енерге

 

Прогноз розвитку ринку

У Європейському Союзі діє План розвитку відновлюваних джерел енергії. Ним передбачені основні показники, яких повинні досягнути країни Європейської спільноти до 2020 року. Так, для сонячної енергетики цільові показники до 2020 року є наступними: 6 348 Мтое для термального типу сонячних станцій і 7044 МВт для станцій концентрованого типу. Нижче наведені порівняльні графіки цільових показників згідно з Планом розвитку відновлюваних джерел енергії (стовпчики) та фактичним трендом розвитку (лінії):

Прогноз розвитку сонячної енергетики концентрованого типу (МВт)

Прогноз розвитку сонячної енергетики концентрованого типу (МВт)

 

Прогноз розвитку сонячної енергетики термального типу (Мтое)

Прогноз розвитку сонячної енергетики термального типу (Мтое)

 

Сподіваємось, дана інформація була корисною для вас, з оригіналом аналітичного звіту ви можете ознайомитись за посиланням:  Solar thermal and concentrated solar power barometer