Основні тези звіту Solid Biomass Barometer

4 Июн

Минулого тижня Biowatt.com.ua писав про основні тенденції розвитку вітрової енергетики у звіті Wind Power Barometer від EurObserv’ER. Цього разу ми проаналізуємо розвиток ринку твердого біопалива на основі звіту Solid Biomass Barometer.

Основні тренди розвитку ринку ЄС

Після 2011 року намітилась тенденція до скорочення виробництва твердого біопалива. Так, у 2012 році в країнах Європейського Союзу було вироблено 78,8 Мтое твердого біопалива (тое — тонна нафтового еквівалента — стандартизована одиниця вимірювання енергії, що виробляється з різних джерел, дорівнює кількості енергії при спалюванні 1 тони сирої нафти, приблизно 11,63 МВт/год). В той же час, 2011 року цей показник становив 81,127 Мтое.

Беззаперечним лідером галузі залишається Німеччина, однак саме Німеччина найбільше скоротила виробництво енергії з твердого біопалива у порівнянні з 2011 роком. Лідером же за темпами зростання стала Польща, в якій галузь зросла приблизно на 17 %. В загальному, зниження виробництва біопалива зафіксоване у 13 країнах, однак, переважно, це скорочення є менше 1%, тож можна говорити про певну стагнацію виробництва.

Загальну динаміку та обсяг виробництва електроенергії можна побачити у наведеній нижче таблиці:

Обсяг виробництва енергії з твердого палива у країнах ЄС за 2011-2012 роки (у Мтое)

Обсяг виробництва енергії з твердого палива у країнах ЄС за 2011-2012 роки (у Мтое)

В той же час, за останнє десятиліття виробництво твердого палива в ЄС зросло на 60%. Динаміку виробництва можна побачити нижче:

Динаміка виробництва твердого біопалива у ЄС

Динаміка виробництва твердого біопалива у ЄС

 

Причини зниження виробництва та характеристика попиту

Основною причиною зменшення виробництва твердого біопалива є не зменшення попиту на нього, а радикальне зростання імпорту з країн Північної Америки. Основними експортерами до ЄС пеллет завжди були Канада та США. У 2011 році США стали найбільшим експортером пеллет (обігнавши Канаду), а обсяг європейського імпорту перевищив 2 млн тон. Це при тому, що, за оцінками експертів, усі країни ЄС у 2011 році спожили більше 11 млн тон пеллет. В той же час, очікується, що 2013 рік стане переломним у структурі європейського експорту — основними експортерами до ЄС стануть не країни Північної Америки — а Росія, Балтійські країни, Німеччина та Австрія.

На даний момент основними імпортерами пелет є Велика Британія, Бельгія та Нідерланди. Найбільшими споживачами залишаються Швеція, Данія, Італія, Нідерданди та Німеччина.

Цікавою є також інформація щодо споживання електроенергії з твердого палива у розрахунку на одного жителя. Лідером тут з величезним відривом є Фінляндія, показники якої майже вдвічі випереджають конкурентів. Слід за лідером ідуть Швеція, Латвія, Естонія та Австрія:

Споживання електроенергії з твердого палива (Мтое\особа)

Споживання електроенергії з твердого палива (Мтое\особа)

Основні країни

Швеція стала одним з основних розчарувань 2012 року, скоротивши виробництво твердого біопалива на 18%. Однак, на фоні загального спаду, у Швеції зростає споживання пелет, і за рік воно склало 2,1 млн тон (в тому числі — 700 000 тон імпорту). Зменшення виробництва зумовлене тим, що більшість енергії виробляється на когенераційних установках, які виробляють одночасно і електроенергію, і тепло. В загальному, рік видався доволі теплим, що спричинило  нижчий попит на тепло, а відповідно і на електроенергію. Як зазначає Шведська Енергетична Агенція, це перший факт зменшення виробництва з 1990 року.

Подібна причина спаду виробництва і у Німеччині — лідера з виробництва твердого біопалива. В країні спостерігався спад попиту серед населення і певна стагнація серед промисловості. Однак, як зазначає Німецька асоціація пеллет та відновлюваної енергетики, виробництво пеллет зросло на 6% (до 1, 86 млн тон). Варто зазначити, що влада Німеччини розуміє важливість даної галузі і тому з середини 2012 року були підвищені видатки на субсидіювання підприємств-виробників пеллет.

У жовтні 2012 року уряд Великобританії прийняв рішення про модифікацію системи Відновлювальних сертифікатів (Renewable Obligation Certificates), що передбачає збільшення субсидіювання виробників твердого палива. Також значні субсидії отримають ті електростанції, які повністю перейдуть з вугілля на використання біомаси. Така політика повинна принести результати уже в 2013 році, коли передбачається відновлення позитивних темпів росту. Система субсидіювання розроблена на період до 2016 року. Передбачається, що до того часу усі «зелені» підприємства повинні стати повністю самостійними.

 

Перспективи розвитку 

У Європейському Союзі схвалена концепція екологічного розвитку, що передбачає зростання частки відновлюваних джерел енергії до 20% у 2020 році.  І твердому біопаливу в ній відведено одне з основних місць. Політика державного стимулювання галузі, зростаючий попит на продукцію дозволяє з оптимізмом дивитися на темпи розвитку галузі.

Прогноз виробництва твердого біопалива ( у ТВт)

Прогноз виробництва твердого біопалива ( у ТВт)

Відповідно до розроблених Національних планів з розвитку альтернативної енергетики, до 2020 року загальна потужність об’єктів з виробництва енергії з твердого біопалива повинна скласти 154,9 ТВт, хоча, як показує нинішня динаміка, реальні показники можуть бути навіть вищими.

Сподіваємось, дана інформація буде корисною для учасників ринку біопалива в Україні, а з оригіналом аналітичного звіту пропонуємо ознайомитись за посиланням:  Solid Biomass Barometer